W Rzeszowie kłócą się o sposób finansowania chirurgicznego robota da Vinci

Autor: wyborcza.pl, MAK/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2021 09:10

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie będzie korzystał chirurgicznego robota da Vinci. Placówka będzie płaciła spółce, do której należy urządzenie, za wykonane zabiegi.

W Rzeszowie kłócą się o sposób finansowania chirurgicznego robota da Vinci
Robot da Vinci; FOT. Materiały prasowe
  • Sposób finansowania robota robota da Vinci w rzeszowskim szpitalu klinicznym podzielił wojewódzkich radnych
  • Jedni twierdzą, że urządzenie opłaca się wypożyczać na określoną liczbę zabiegów, inni są za zakupem robota
  • Poseł Grzegorz Braun (Konfederacja) zapowiedział, że o sprawie powiadomi CBA i prokuraturę

Ten sposób używania robota wzbudził duże emocje podczas ostatniej sesji sejmiku woj. podkarpackiego. Marszałek Władysław Ortyl przekonywał, że podpisanie umowy z krakowską spółką na korzystanie z robota da Vinci jest korzystne dla Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie.

Za co płaci szpital

Inni radni dowodzili jednak, że szpital będzie do tego dopłacał i zaapelowali żeby głosowanie o przyznaniu 3,8 mln zł na zakup oprzyrządowania do robota przełożyć na później, a poseł Grzegorz Braun zapowiedział, że powiadomi CBA i prokuraturę.

Marszałek Władysław Ortyl przedstawił biznesplan, według którego współpraca Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 z krakowską spółką Neo Robotics jest obecnie korzystniejsza niż zakup własnego robota da Vinci.

Spółka będzie przywozić robota do Rzeszowa na 10 dni. Zespół medyczny zatrudniony przez tę spółkę będzie wykonywał operacje. Szpital będzie płacił spółce za wykonane zabiegi według rozliczeń z NFZ za operacje laparoskopowe. 3,8 mln zł to koszt zakupu niezbędnego oprzyrządowania jednorazowego potrzebnego do wykonania przez dwa lata 400 operacji. Gdyby szpital miał własnego robota, również musiałby dokupić dodatkowe jednorazowe wyposażenie - przypomina „Gazeta Wyborcza”.

Szybkie wyliczenia

Stanisław Kruczek, członek zarządu woj. podkarpackiego, w sprawie robota i tego, co się dzieje w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1, jest w zdecydowanej opozycji wobec całego zarządu. - Ten robot nadal będzie się znajdował w Małopolsce. Podkarpacie nadal nie będzie miało własnego urządzenia -powiedział Stanisław Kruczek. Według niego województwo powinno zakupić własnego robota.

O tym, że lepiej by było, gdyby województwo miało własnego robota, mówiło jeszcze kilku radnych. Radny Jan Tarapata przedstawił szybkie wyliczenia: 4 mln zł na osprzęt do nienależącego do nas robota można by przeznaczyć na pierwszą ratę na zakup, a robota wziąć w leasing.

Ostatecznie uchwała o zapisaniu w budżecie województwa kwoty 3,8 mln zł na zakup dodatkowego jednorazowego sprzętu do robota da Vinci znalazła się w bloku przegłosowanych uchwał o zmianach w budżecie na najbliższe lata.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum