Dziecko połknęło magnetyczne kulki. Chirurdzy ostrzegają przed niebezpiecznymi zabawkami

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2021 09:30

Chirurdzy dziecięcy z Gliwic uratowali dziecko, które podczas zabawy połknęło magnetyczne kulki. Teraz przestrzegają rodziców przed niebezpiecznymi zabawkami.

Dziecko połknęło magnetyczne kulki. Chirurdzy ostrzegają przed niebezpiecznymi zabawkami
- To już druga taka sytuacja, gdy na naszą chirurgię dziecięcą trafia dziecko, które podczas zabawy połknęło magnetyczne kulki - informuje dr Krzysztof Solecki. Fot. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach
  • To już kolejna taka sytuacja w naszej lecznicy - mówi dr Solecki
  • Kulki są bardzo silnymi magnesami. Przechodząc przez jelito powodują uszkodzenia i duże spustoszenia - wyjaśnia specjalista
  • Niestety, magnetyczne kulki wciąż są dostępne np. w sprzedaży internetowej - dodaje

4,5-letnia dziewczynka była operowana w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

- To już druga taka sytuacja, gdy na naszą chirurgię dziecięcą trafia dziecko, które podczas zabawy połknęło magnetyczne kulki. Dziewczynka wymagała leczenia operacyjnego, ponieważ kulki te są bardzo silnymi magnesami.  Przechodząc przez jelito powodują uszkodzenia i duże spustoszenia - wyjaśnia dr Krzysztof Solecki, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej w gliwickiej lecznicy.

Specjalista dodaje, że dzięki szybkiej interwencji chirurgicznej dziewczynka powoli wraca do zdrowia, jednak problem potencjalnie niebezpiecznych magnetycznych kulek pozostaje, dlatego warto przestrzec rodziców oraz opiekunów przed tego typu przedmiotami.

Takie przypadki nadal się zdarzają

- Dziecko bezwiednie wkłada je do buzi w trakcie zabawy, a potem kończy się to fatalnie. Mieliśmy już wcześniej na oddziale chłopca, który był operowany z tego samego powodu. Niech te historie będą przestrogą dla rodziców i wskazówką, aby bardzo uważnie przyglądać się rzeczom, którymi bawią się nasze dzieci - przypomina dr Solecki.

Wskazuje, że z identycznymi przypadkami mieli do czynienia m.in. krakowscy lekarze. - Niestety, magnetyczne kulki wciąż są dostępne np. w sprzedaży internetowej. Unikajmy drobnych zabawek, które są silnymi magnesami. Konsekwencje połknięcia takich przedmiotów mogą być bardzo dotkliwe - apeluje chirurg dziecięcy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum