Chirurgia bez chirurgów? Wojewoda nie zgadza się na zawieszenie pracy oddziału

Autor: IB, Gazeta Wyborcza/ Rynek Zdrowia • • 15 marca 2021 11:57

Wojewoda świętokrzyski nie wyraził zgody na zawieszenie oddziału chirurgii szpitala wojewódzkiego w Kielcach, chociaż do końca marca odchodzi z tej jednostki większość lekarzy.

Chirurgia bez chirurgów? Wojewoda nie zgadza się na zawieszenie pracy oddziału
Wkrótce lekarze odejdą z oddziału chirurgii Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)
  • Chirurdzy odchodzą z oddziału, który nie będzie w stanie funkcjonować bez kadry, a tej nie da się szybko pozyskać
  • Wojewoda świętokrzyski nie zgodził się mimo to na zawieszenie pracy oddziału
  • Dyrektor szpitala odwołał się od decyzji wojewody do ministra zdrowia

Jak podaje Gazeta Wyborcza, lekarze żegnają się z chirurgią Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego głównie ze względu na problemy organizacyjne. Ponieważ lekarzy brakuje, nie ma szans, aby szybko zastąpić ich innymi.

Tymczasem to właśnie na pracy oddziału chirurgii bazuje w dużym stopniu oddział ratunkowy i centrum urazowe. To tutaj trafiają najpoważniejsze przypadki z Kielc i całego powiatu kieleckiego.

Jak mówi Gazecie Bartosz Stemplewski, dyrektor WSzZ w Kielcach, wniosek do wojewody o zawieszenie pracy oddziału był koniecznością. Dyrektor poinformował także, iż odwołał się od odmownej decyzji wojewody do ministra zdrowia, ponieważ nie ma możliwości, aby oddział pracował bez lekarzy.

To nie jedyny szpital, który ma taki problem

Jak wskazywał wcześniej reumatolog Bartosz Fiałek, lekarz znany ze swojej aktywności w mediach społecznościowych, brakuje lekarzy każdej specjalizacji, ale najgorzej jest w zakresie pediatrii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej czy medycyny rodzinnej. Średnia wieku chirurgów to 56–58 lat, tj. niemal wiek emerytalny. Widoczny jest również problem w liczbie specjalistów z dziedzinie medycyny ratunkowej, stąd w wielu szpitalnych oddziałach ratunkowych pracują lekarze innych specjalizacji.

Chirurgów szukają szpitale w całej Polsce, a przypadki zawieszania oddziałów chirurgicznych z powodu braku kadry nie należą wcale do rzadkości. Z takimi problemami musiały się mierzyć m.in. szpitale w Radomiu, Grudziądzu, czy Włocławku.

Jak zauważają eksperci, chirurgia to bardzo ciężka specjalizacja, z nikłymi szansami na dobrą praktykę prywatną, z wysokim ryzykiem znalezienia się u prokuratora w przypadku zdarzenia medycznego. To właśnie dlatego jest coraz mniej chętnie wybierana przez młodych lekarzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum