Żywe ludzkie ucho z drukarki 3D

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2016 08:04

Wydrukowane tkanki podjęły pracę w organizmach biorców. Na razie ich badania przeprowadzane są tylko na zwierzętach - pisze wtorkowa (16 lutego) "Rzeczpospolita".

Żywe ludzkie ucho z drukarki 3D. Fot. Archiwum

Według gazety amerykańscy naukowcy z Baptystycznego Centrum Medycznego Wake Forest wydrukowali ucho, mięsień i kość. Nie użyli jednak do tego drukarki 3D, lecz urządzenia nazywanego "Zintegrowanym Systemem Drukującym Organy i Tkanki" (ITOP). Powstało ono, by używać kilku rodzajów materiałów: biodegradowalnego plastiku na stelaż dla organu lub tkanki, płynu zawierającego żywe komórki wypełniającego stelaż oraz trzeciego materiału tworzącego zewnętrzną, mocną osłonę - rozkłada się ona zaraz po wszczepieniu organu lub tkanki.

Zdaniem naukowców największym wyzwaniem przy drukowaniu tkanek jest umożliwienie komórkom utrzymywania się przy życiu, zanim zrosną się one z organizmem biorcy. Dlatego konieczne było opracowanie specjalnej receptury płynu, w którym dryfują wydrukowane komórki.

Wytwarzanie tkanek i organów na drukarkach 3D to bardzo obiecujący dział techniki medycznej. Celem przyświecającym próbom drukowania organów jest stworzenie organów do przeszczepów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum