Żyła 115 lat, nie miała demencji: teraz badają jej geny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 października 2011 14:01

Holenderscy uczeni zsekwencjonowali DNA kobiety, która żyła 115 lat i nie wykazywała żadnych objawów demencji - poinformowali naukowcy z American Society of Human Genetics w Montrealu.

Żyła 115 lat, nie miała demencji: teraz badają jej geny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie ujawniono, kim była kobieta znana jedynie pod kryptonimem W115. Wiadomo tylko, że była najdłużej żyjącą osoba w swoich czasach, a jej mózg był w tak dobrym stanie, jak u osoby o kilkadziesiąt lat młodszej. Uczeni mają nadzieję, że poznanie jej materiału genetycznego pozwoli na zidentyfikowanie genów chroniących przed demencją. 

Kobieta przed śmiercią ofiarowała swe ciało oraz mózg do badań naukowych. Badaniem genomu zajęli się specjaliści uniwersyteckiego centrum medycznego w Amsterdamie. 

W115 przez wiele lat cieszyła się dobrym zdrowiem, do domu opiekuńczego trafiła dopiero w wieku 105 lat. Gdy w wieku 113 lat poddano ją testom na demencję, jej sprawność umysłowa była na poziomie osoby w wieku 60-75 lat.

Zmarła prawdopodobnie na raka żołądka. Wcześniej, w wieku 100 lat, była leczona z powodu raka piersi. Sekcja zwłok nie wykazały żadnych objawów demencji, ani choroby wieńcowej.

Dr Henne Holstege z wydziału genetyki klinicznej poinformowała, że w DNA kobiety znaleziono już nietypowe fragmenty, które mogą wskazywać na geny chroniące przed demencją i innych chorobami wieku starczego. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze