"Życie po życiu" efektem elektrycznej burzy w mózgu?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2013 09:03

Zdaniem naukowców prezentujących wyniki swoich badań w magazynie amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk PNAS, kiedy zatrzymuje się serce człowieka, w jego mózgu rozpoczyna się elektryczna burza.

"Życie po życiu" efektem elektrycznej burzy w mózgu?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Badacze rejestrowali w mózgu szczurów, 30 sekund po zatrzymaniu akcji serca, intensywne fale gamma, które normalnie związane są ze świadomością, pamięcią i wyższymi czynnościami poznawczymi. Ich zdaniem, właśnie stąd mogą wynikać doświadczenia "życia po życiu" u tych, którzy przeżyli śmierć kliniczną - informuje Gazeta Wyborcza.

Szczurów, które przeżyły śmierć kliniczną nie da się zapytać o przeżycia, ale neurobiolodzy z Uniwersytetu Michigan prześledzili aktywność elektryczną ich mózgów w czasie normalnego życia i porównali z tym, co się dzieje w ich głowach po uśpieniu i zatrzymaniu akcji serca.

Zdaniem głównego autora pracy, dr Jimo Borjigina, twierdzenie, że w stanie śmierci klinicznej mózg przestaje działać, usypia, nie jest prawdą. Przeciwnie, mózg staje się dużo bardziej aktywny niż w stanie zwykłej dziennej aktywności.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze