Zwyrodnienie plamki żółtej: podgrzewanie powinno zwiększyć skuteczność terapii

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2019 14:03

Podgrzewanie oka podczas wstrzykiwania do niego leku stosowanego w związanym z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) powinno zwiększyć skuteczność terapii - poinformowano podczas konferencji American Physical Society w Seattle.

Zwyrodnienie plamki żółtej: podgrzewanie powinno zwiększyć skuteczność terapii
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej jest najczęstszą przyczyna utraty widzenia centralnego - powoduje zamazanie lub całkowite zaciemnienie środka pola widzenia. Chociaż w wielu przypadkach możliwe jest leczenie, niektóre jego metody mogą być nieskuteczne lub powodować niepożądane skutki uboczne.

Zdaniem Jinglin Huang, absolwentki inżynierii medycznej w Caltech, przyczyną nieudanego leczenia może być nieefektywne mieszanie się wstrzykniętego do gałki ocznej leku z wypełniającym oko żelem - ciałem szklistym.

AMD zwykle zaczyna się od postaci suchej, w której przebiegu z wiekiem stopniowej degradacji ulega plamka żółta - środkowa część siatkówki, odpowiedzialna za najdokładniejsze widzenie. „Suche” AMD jest bardzo powszechne i nie można go wyleczyć, ale może przekształcić się w „mokre” AMD, które z większym prawdopodobieństwem spowoduje utratę wzroku. W „mokrym”, wysiękowym AMD rozrastające się w siatkówce nieprawidłowe naczynia krwionośne doprowadzają do wyciekania płynu pod plamką żółtą. W przypadku wysiękowej postaci AMD wstrzyknięcie do oka leków przeciwdziałających powstawaniu nowych naczyń krwionośnych może pomóc w opanowaniu zaburzenia.

Jak zwraca uwagę Jinglin Huang, przyczyną niepowodzenia może być to, że lek nie miesza się skutecznie z żelowatą zawartością oka. Jej zdaniem problem ten można by rozwiązać podgrzewając mieszaninę - im cieplejsze ciecze, tym więcej energii mają ich cząsteczki i tym energicznej się mieszają. Ponieważ okres półtrwania leku jest ograniczony, przy zastosowaniu podgrzewania źródłem ciepła skierowanym na oko więcej leku o dużej sile działania mogłoby dotrzeć do docelowej tkanki.

Więcej: naukawpolsce.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum