XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Znęcanie się nad rodzeństwem może stać się przyczyną zaburzeń psychotycznych

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2018 13:42

Osoby, które w okresie dzieciństwa były nękane przez swojego brata lub siostrę, lub też same nękały swoje rodzeństwo, są bardziej narażone na rozwój zaburzeń psychotycznych, w tym schizofrenii, we wczesnym życiu dorosłym - informują naukowcy na łamach pisma "Psychological Medicine".

Fot. archiwum

W badaniach prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warwick (W. Brytania) wzięło udział 3600 nastolatków. U 55 z nich przed 18. rokiem życia zdiagnozowano zaburzenia psychotyczne. Kwestionariusze dotyczące prześladowania przez rodzeństwo wypełniały zarówno dzieci, jak i ich rodzice. 664 osoby w wieku 12 lat były ofiarami nękania, 486 osób wcielało się w role nękających, a 771 osób było zarówno ofiara, jak i nękającym.

Okazało się, że uczestnicy, którzy w dzieciństwie byli prześladowcami lub ich ofiarami, byli blisko 3-krotnie bardziej narażeni z rozwój zaburzeń niż reszta grupy. Osoby, które w okresie dzieciństwa były prześladowane zarówno przez rodzeństwo, jak i w szkole, były z kolei aż 4-krotnie bardziej narażone na rozwój zaburzeń.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum