Znany lek skuteczny w walce z autyzmem?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2014 10:15

Lek używany do walki ze śpiączką afrykańską i innymi tropikalnymi chorobami pasożytniczymi ma szansę pokonać zaburzenia autystyczne. Eksperymenty przeprowadzono na razie na zwierzętach. Efekt jest jednak tak dobry, że naukowcy jeszcze w tym roku rozpoczną testy z udziałem dzieci ze spektrum autystycznym.

O obiecujących doświadczeniach zespołu prof. Roberta Naviaux, pediatry i patologa z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego informuje najnowsze wydanie "Translational Psychiatry".

Pomysł wziął się z przekonania, że jednym z problemów w autyzmie jest nieprawidłowa komunikacja między neuronami, która doprowadza do mniejszej liczby połączeń. Jeżeli takie zakłócenia mają miejsce w młodości, może dojść do zaburzenia rozwoju.

Szczególną uwagę badaczy przykuły substancje wytwarzane przez mitochondria. Wiadomo że nieprawidłowe działanie części z nich przyczynia się do powstawania typowych objawów autyzmu.

Dlatego badacze sięgnęli po znany lek blokujący działanie tych substancji. Chodzi o suraminę, wytworzoną przez dwóch naukowców firmy Bayer w 1916 roku. Jej głównym zastosowaniem jest walka ze śpiączką afrykańską a także z innymi pasożytniczymi chorobami tropikalnymi.

W prowadzonych testach wykorzystano myszy ze zwierzęcym modelem autyzmu. Jedna dawka suraminy odwróciła niekorzystny łańcuch zdarzeń prowadzący do objawów autyzmu i zahamowała stany zapalne. Działanie leku nie było jednak trwałe. Po kilku tygodniach efekty podania jednej dawki zaczęły się rozmywać. To istotne, bowiem nie jest to lek, który można przyjmować przez dłuższy czas.

Według samych badaczy droga do opracowania terapii dla ludzi jest jeszcze daleka, ale odkrycie daje nadzieję pacjentom i ich rodzinom.

Więcej:www.rp.pl 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum