Znany antybiotyk może leczyć stres pourazowy?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2017 18:45

Powszechnie stosowany antybiotyk doksycyklina może znaleźć zastosowanie w zapobieganiu zespołowi stresu pourazowego (PTSD) i leczeniu go - informuje pismo ''Molecular Psychiatry''.

Znany antybiotyk może leczyć stres pourazowy?
Według autorów badania doksycyklina może zarówno pomóc w zapobieganiu stresowi pourazowemu, jak i zwiększyć skuteczność jego leczenia obecnie stosowanymi metodami. Fot. Archiwum

O ile uczenie się obawy przed zagrożeniami jest zdolnością ważną dla każdego organizmu, ponieważ zwiększa szanse na przetrwanie, zbyt nasilone przeczuwanie zagrożeń może być przyczyną cierpienia - jak w przypadku PTSD.

Zespół stresu pourazowego (posttraumatic stress disorder, PTSD) to termin dotyczący szerokiego zakresu objawów psychologicznych, jakie mogą rozwinąć się u osób, które oświadczyły traumatycznego wydarzenia lub były jego świadkiem. To zaburzenie jest formą reakcji na wydarzenie tak stresujące, że przekracza zdolności danej osoby do radzenia sobie i adaptacji. Można tu wymienić działania wojenne, zamachy terrorystyczne, katastrofy, wypadki komunikacyjne, kataklizmy żywiołowe, bycie ofiarą napaści, gwałtu, uprowadzenia, tortur, uwiezienia w obozie koncentracyjnym czy rozpoznanie zagrażającej życiu choroby.

Osoba dotknięta PTSD cierpi z powodu lęku, uczucia wyczerpania, poczucia bezradności, prześladują ją wspomnienia traumatycznego wydarzenia i koszmary senne o tematyce związanej z doznaną traumą. Unika sytuacji kojarzących się z traumą (na przykład po wypadku samochodowym unika jazdy samochodem). U niektórych objawy utrzymują się latami, prowadząc do trwałej zmiany osobowości.

Jak wykazali naukowcy z University College w Londynie oraz uniwersytetu w Zurychu, doksycyklina zaburza tworzenie w mózgu negatywnych skojarzeń związanych z traumatycznymi przeżyciami.

Badania przeprowadzono na 76 zdrowych ochotnikach. Podczas pierwszej sesji podawano im albo doksycyklinę, albo placebo. Następnie 160 razy pokazywano im na ekranie komputera kolor niebieski lub czerwony (w przypadkowej kolejności) - wyświetlaniu jednego z kolorów towarzyszył w połowie przypadków wstrząs elektryczny.

Tydzień później badanym nie podano antybiotyku ani placebo, natomiast pokazywano im te same kolory. Tym razem zamiast wstrząsu elektrycznego pojawiał się głośny dźwięk. Jednocześnie naukowcy dokonywali pomiaru poziomu stresu, rejestrując mruganie - typową reakcję na nagłe zagrożenie.

Jak się okazało, w porównaniu z reakcją osób otrzymujących placebo reakcja lękowa była o 60 proc. słabsza u osób, którym w pierwszej części eksperymentu podawano doksycyklinę. Sugeruje to, że lek znacznie tłumił powstawanie negatywnie zabarwionych wspomnień. Natomiast inne wskaźniki zdolności poznawczych - jak pamięć sensoryczna i poziom uwagi - nie zmieniły się.

Jak tłumaczy główny autor badań, prof. Dominik Bach z uniwersytetu w Zurychu, pod wpływem leku uczestnicy eksperymentu nie zapominali, ze wstrząs elektryczny pojawiał się przy czerwonym ekranie. "Zapomnieli" natomiast o instynktownym odczuwaniu lęku na widok czerwonego ekranu.

Doksycyklina blokuje działanie tak zwanych enzymów macierzowych, które biorą udział w tworzeniu wspomnień, chociaż znajdują się poza komórkami nerwowymi. Nadczynność tychże enzymów wiąże się z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi i nowotworowymi - doksycyklinę zastosowano już wcześniej w ich leczeniu.

Zdaniem autorów doksycyklina może zarówno pomóc w zapobieganiu stresowi pourazowemu, jak i zwiększyć skuteczność jego leczenia obecnie stosowanymi metodami. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum