Znaleźli sposób na antybiotykooporne bakterie?

Autor: nt.interia.pl/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2016 12:46

Naukowcy izraelscy twierdzą, że wśród dostępnych leków znaleźli takie, które niszczą bakterie oporne na standardowe antybiotyki. Szczególnie niebezpieczne są oporne na karbapenemy enterobakterie (CRE).

Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

Zespół uczonych z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) zastosował metodę badań przesiewowych w celu zidentyfikowania istniejących leków, które mogą okazać się skuteczne wobec niebezpiecznych bakterii.

Amerykańscy naukowcy przebadali ok. 10 tys. bioaktywnych molekuł: związków chemicznych o znanej aktywności, które są już zatwierdzone przez FDA, leków weterynaryjnych i niektórych inhibitorów, niestosowanych w leczeniu. Wszystko po to, by znaleźć lek odpowiedni do stawienia czoła CRE.

Zidentyfikowano 79 związków chemicznych, które hamują CRE. Wśród nich jest azydotymidyna (AZT) przeznaczona do walki z wirusem HIV, apramycyna stosowana w weterynarii i spektomycyna wykorzystywana do leczenia rzeżączki. Leki mogą okazać się skuteczne do zwalczania CRE, mogą także posłużyć jako punkt wyjścia dla rozwoju nowych antybiotyków.

Naukowcy planują kontynuować poszukiwania innych związków, które okażą się skuteczne wobec bakterii opornych na antybiotyki. Ponad 200 tys. kolejnych substancji czeka na weryfikację.

Więcej: www.nt.interia.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum