Zmodyfikowane komórki macierzyste same odnajdą konkretną tkankę

Autor: PAP Nauka w Polsce/ Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2019 11:41

Zainspirowani niebezpiecznymi bakteriami naukowcy tak zmienili komórki macierzyste, że podane do organizmu odnajdują uszkodzone serce. To duży krok w stronę komórkowych terapii tego organu.

Zmodyfikowane komórki macierzyste same odnajdą konkretną tkankę
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Badacze z University of Bristol twierdzą, że w badaniach na zwierzętach zdołali pokonać jedną z najpoważniejszych przeszkód stojących na drodze do wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu uszkodzonego serca.

Rzecz w tym, że nawet podane bezpośrednio do niego, są szybko z niego wypłukiwane przez przepływającą krew i większość z nich gromadzi się w płucach i śledzionie.

-  Postawiliśmy sobie za cel taką modyfikację błony tych komórek, że kiedy zostaną wstrzyknięte, same odnajdą konkretną, wybraną przez nas tkankę - wyjaśnia prof. Adam Perriman, główny badania opisanego na łamach pisma „Chemical Science”.

Inspiracją dla naukowców była chorobotwórcza bakteria.

- Wiemy, że niektóre bakteryjne komórki zawierają peptydy pozwalające im wykryć tkankę, którą mogą zaatakować. Taki mechanizm mają na przykład obecne w jamie ustnej bakterie czasami wywołujące anginę. Jeśli dostaną się do krwiobiegu, mogą odnaleźć uszkodzoną tkankę w sercu i wywołać zapalenie wsierdzia. Naszym celem było odtworzenie tej zdolności bakterii w komórkach macierzystych - tłumaczy badacz.

Bakterie odnajdują docelową tkankę z pomocą białka - adhezyny. Naukowcy opracowali więc jego sztuczny odpowiednik, który umieścili na zewnętrznych błonach ludzkich komórek macierzystych.

Podane myszom tak zmienione komórki kierowały się do serca. Ta nowa technika ma ogromny potencjał pomocy siedmiu milionom mieszkającym obecnie w Wlk. Brytanii ludzi z chorobami serca.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum