Zmiany w finansowaniu nauki rekomendowane przez sejmową podkomisję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2014 20:21

Wprowadzenie Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej, większe pieniądze dla najlepszych instytucji, rozszerzenie terminu: badania naukowe - to niektóre założenia projektu noweli ustawy o finansowaniu nauki, który w środę rekomendowała sejmowa podkomisja.

Zmiany w finansowaniu nauki rekomendowane przez sejmową podkomisję

Podkomisja stała ds. nauki i szkolnictwa wyższego zakończyła w środę trwające kilka miesięcy prace nad projektem nowelizacji ustawy o finansowaniu nauki. Rekomendowane przez nią zapisy znalazły się w dwóch projektach nowelizacji: rządowym i uzupełniającym go projekcie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Jedną z istotniejszych zmian jest wprowadzenie do ustawy pojęcia Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej, na której będą mogły znaleźć się najważniejsze, strategiczne dla polskiej nauki obiekty i urządzenia badawcze.

Decyzję o wpisaniu przedsięwzięcia do Mapy Drogowej będzie podejmował minister nauki. Wnioski o umieszczenie na Mapie mogą składać jednostki i konsorcja naukowe, centra naukowo-przemysłowe, centra naukowe PAN.

- Do tej pory to pojęcie nie miało bezpośredniego umocowania w polskim systemie prawa. Odgrywa jednak istotną rolę w regulacjach unijnych, my przejęliśmy je płynnie za tymi regulacjami - wyjaśniał podczas posiedzenia podkomisji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Ratajczak.

Zmiany, które ma wprowadzić nowelizacja, umożliwią też kierowanie większych pieniędzy do najlepszych jednostek naukowych.

Z postępowania o przyznanie środków finansowych na naukę będą za to wyłączone jednostki naukowe, pozostające pod zarządem komisarycznym bądź w stanie likwidacji. Taki zapis, podczas prac w podkomisji, wzbudził niezadowolenie m.in. Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum