Zmiany epigenetyczne ważne dla rozwoju zarodka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2017 17:06

Pamięć epigenetyczna komórki jajowej matki jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju i przetrwania potomstwa - wykazały badania opublikowane w piśmie "Science".

Zmiany epigenetyczne ważne dla rozwoju zarodka
Zmiany epigenetyczne ważne dla rozwoju zarodka. Fot. Archiwum

Zmiany epigenetyczne są rezultatem wpływu czynników zewnętrznych, a nie mutacji sekwencji DNA, i mogą powstawać na każdym etapie życia. Palenie papierosów powoduje na przykład zmiany epigenetyczne w płucach, które przyczyniają się do rozwoju raka.

Jesteśmy zatem więcej niż sumą naszych genów. Mechanizmy epigenetyczne, na które wpływają czynniki zewnętrzne, takie jak środowisko, sposób odżywiania, tryb życia czy przebyte choroby, odgrywają kluczową rolę w procesach "włączania" i "wyłączania" poszczególnych genów. Od dawna trwa dyskusja dotycząca tego, czy zmiany epigenetyczne kumulujące się w czasie całego naszego życia mogą przekraczać granice pokoleniowe i być dziedziczone przez dzieci, a potem wnuki.

Przez długi czas sądzono, że zmiany genetyczne nigdy nie przekraczają granicy pokoleniowej. Uznawano, że pamięć epigenetyczna jest całkowicie wymazywana w procesie oogenezy i spermatogenezy. Dopiero od niedawna badania zaczęły wskazywać, że pamięć epigenetyczna komórek może być dziedziczona. Nie jest wciąż jednak jasne, w jaki sposób to się odbywa.

W celu sprawdzenia, w jaki sposób zmiany epigenetyczne przekazywane są przez matkę potomstwu naukowcy z Instytutu Immunobiologii i Epigenetyki im. Maxa Plancka we Fryburgu przeprowadzili badania na muszkach owocowych. Autorzy skoncentrowali się na konkretnej modyfikacji o nazwie H3K27me3, która może występować także u ludzi. Zmienia ona strukturę chromatyny, tj. nukleoproteinowego kompleksu organizującego materiał genetyczny, oraz ma związek z hamowaniem ekspresji genów.

Naukowcy zaobserwowali, że modyfikacja epigenetyczna była wciąż obecna w komórce jajowej samicy po zapłodnieniu, mimo iż inne ślady epigenetyczne zostały wymazane.

Kolejnym krokiem było sprawdzenie, w jaki sposób odziedziczona zmiana epigenetyczna wpływa na rozwijające się potomstwo muszek. Okazało się, że po usunięciu enzymu powodującego zmianę H3K27me3 zaburzony został proces embriogenezy.

- Sugeruje to, że w procesie reprodukcji niektóre informacje epigenetyczne są nie tylko przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale także odgrywają istotną rolę w rozwoju zarodkowym - mówi autor analizy dr Nicola Iovino.

Prawidłowy rozwój zarodkowy muszek został zaburzony, gdyż usunięcie H3K27me3 spowodowało aktywację genów, które zazwyczaj pozostają nieaktywne podczas wczesnej embriogenezy. W rezultacie zarodki obumierały.

- Nasze badania wykazały, że otrzymujemy od rodziców w spadku więcej niż geny. Zostajemy także wyposażeni w precyzyjnie dostrojony i ważny mechanizm regulujący procesy genetyczne, na który wpływ mają czynniki środowiskowe oraz związane z trybem życia - podsumowuje dr Iovino.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum