Zmiana klimatu powiększy zagrożenie chorobami tropikalnymi

Autor: PAP Nauka w Polsce/ Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2019 12:01

Z powodu globalnego ocieplenia nawet dodatkowy miliard ludzi będzie narażony przed końcem wieku na ataki komarów przenoszących choroby tropikalne - alarmują naukowcy na podstawie analizy temperatur na całym świecie.

Zmiana klimatu powiększy zagrożenie chorobami tropikalnymi
Fot. archiwum

- Zmiana klimatu to największe i najbardziej złożone zagrożenie dla światowego zdrowia publicznego - uważa biolog Colin J. Carlson z wydziału biologii Georgetown University, współautor badania. - Komary są jedynie częścią wyzwania, ale po epidemii ziki w Brazylii w 2015 roku bardzo się martwimy, co będzie następne.

W ramach badania opisanego w "PLOS Neglected Tropical Diseases" ekipa badawcza pod kierunkiem geograf medycznej Sadie J. Ryan of the z University of Florida i Carlsona analizowała, co się stanie, kiedy dwa najpopularniejsze komary przenoszące choroby - Aedes aegypti and Aedes albopictus – przemieszczą się w wyniku wzrostu temperatur.

Zgodnie z opinią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) komary to jedne z najbardziej zabójczych zwierząt na ziemi, przenoszące choroby powodujące śmierć milionów osób każdego roku. Zarówno Aedes aegypti, jak i Aedes albopictus mogą przenosić dengę, zikę czy chikungunyę, a także przynajmniej tuzin innych chorób, które w ciągu następnych 50 lat mogą stanowić problem.

W związku z globalnym ociepleniem prawie cała światowa populacja może być na nie narażona w ciągu następnych 50 lat. Kiedy temperatury będą rosły, naukowcy spodziewają się trwających cały rok zakażeń w tropikach i sezonowego ryzyka wszędzie indziej. Przewidują również, że intensywność infekcji nasili się.

Ryzyko przenoszenia chorób może stanowić poważny problem nawet w ciągu kilku kolejnych dekad. Miejsca w rodzaju Europy, Ameryki Północnej i obszarów na dużych wysokościach w tropikach, które do tej pory były zbyt chłodne dla wirusów, będą musiały zmierzyć się z nowymi chorobami typu dengi.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum