Zmęczeniem nie da się zarazić

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2010 12:20

Brytyjskim naukowcom nie udało się znaleźć dowodów, że przyczyną zespołu przewlekłego zmęczenia jest wirus.

Badania nie potwierdziły związku pomiędzy zakażeniem wirusem a przewlekłym zmęczeniem.

Jak informuje serwis „BBC News/Health" na zespół przewlekłego zmęczenia (zwany w skrócie CFS albo ME) cierpi w sumie około 17 milionów ludzi na całym świecie. Objawia się nie tylko stale odczuwanym zmęczeniem, ale też częstym bólem mięśni, bólami głowy, zaburzeniami snu i świadomości, niższą odpornością na infekcje oraz obniżeniem ciepłoty ciała. Schorzenie często uniemożliwia chodzenie do pracy czy szkoły.

Wyraźnie obniża się ciśnienie krwi przy zbyt długim utrzymywaniu pozycji stojącej lub gwałtownych zmianach pozycji z siedzącej na stojącą - to tak zwana hipotonia ortostatyczna. Mogą występować problemy z sercem oraz bóle i zawroty głowy. Leczenie jest często nieskuteczne - trudno leczyć coś, czego nie rozumiemy. Wiele osób nie wierzy zresztą w istnienie tak osobliwej choroby.

Opublikowane niedawno badania naukowców z Whittemore Peterson Institute w Reno w stanie Newada wskazywały, że przewlekłe zmęczenie może mieć związek z wirusem XMRV, którego nosicielem są myszy. Wykryto go u 68 osób z CFS. Wzbudziło to nadzieję chorych na pozbycie się ciągłego zmęczenia dzięki lekom przeciwwirusowym takim jak azydotymidyna (AZT) - a jedno z amerykańskich laboratoriów zaczęło proponować osobom z CFS badania w kierunku obecności wirusa we krwi.

Ostatnio naukowcy z Imperial College w Londynie przeprowadzili badania, które nie potwierdziły związku pomiędzy zakażeniem wirusem a przewlekłym zmęczeniem. W żadnej z próbek krwi, pobranych od 186 pacjentów z CFS nie wykryto wirusa XMRV - mimo użycia najbardziej precyzyjnych metod. Trwają dalsze badania w innych ośrodkach - gdy dobiegną końca, można będzie wyciągać wnioski z większą pewnością.

Być może inaczej kwalifikowano osoby do badań, może istnieją geograficzne różnice pomiędzy szczepami wirusa wywołującymi chorobę - albo też cała hipoteza okaże się pomyłką. W każdym razie naukowcy z Londynu odradzają stosowanie silnych leków przeciwwirusowych z powodu przewlekłego zmęczenia - mogą bowiem przynieść więcej szkód niż korzyści.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum