PAP/Rynek Zdrowia | 07-08-2019 12:51

Zły stan zdrowia byłych więźniów zwiększa szansę na recydywę

Zły stan zdrowia (fizycznego lub psychicznego) zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia kolejnego przestępstwa oraz powrotu do więzienia przez osobę skazywaną już wcześniej na karę pozbawienia wolności - informuje pismo "Criminology".

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Badania przeprowadzili profesorowie Nathan Link i Richard Stansfield z Rutgers University-Camden oraz Jeffrey Ward z Temple University. Opracowany przez nich model pokazuje, w jaki sposób zdrowie psychiczne i fizyczne byłych więźniów wpływa na szanse uzyskania i utrzymania zatrudnienia, pozytywnych relacji rodzinnych, a ostatecznie - ryzyko powrotu na drogę przestępstwa.

Według autorów to pierwsze badanie, które identyfikuje pośrednie powiązania pomiędzy ograniczeniami zdrowia psychicznego i fizycznego a recydywą i powtórnym pozbawieniem wolności. Autorzy przeanalizowali bazę danych Serious and Violent Offender Reentry Initiative (SVORI), obejmującą byłych więźniów wypuszczonych na wolność w 12 stanach.

Zgodnie z oczekiwaniami okazało się, że ograniczenia zdrowia fizycznego zmniejszają szansę na uzyskanie i utrzymanie pracy. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, osoby powracające do społeczeństwa zwykle znajdują zatrudnienie przy fizycznie obciążających pracach (budownictwo, architektura krajobrazu, prace magazynowe).

- Jeśli na przykład masz chorą nogę, możesz mieć problemy z dotarciem do miejsca zatrudnienia lub duże trudności z wykonaniem pracy, której się od ciebie oczekuje - powiedział Link. Osoby, które mają trudności ze znalezieniem i utrzymaniem zatrudnienia są bardziej skłonne do ponownego popełnienia przestępstwa i ponownego uwięzienia.

Wcześniejsze badania pozwoliły ustalić, że pewne czynniki strukturalne utrzymują ludzi na "właściwym kursie" - wśród nich najważniejsze są zatrudnienie i silne relacje rodzinne.

- Ludzie określają te czynniki strukturalne, jako punkty zwrotne - mówi Link. - Praca odciąga cię od przestępczego stylu życia, ponieważ zmieniają się twoje cele. Możesz także zdefiniować siebie inaczej - jako osobę, która ma pracę i wspiera rodzinę - dodaje.

Podobnie jak w przypadku zdrowia fizycznego, także słabe zdrowie psychiczne ostatecznie zwiększa szanse na ponowne popełnienie przestępstwa i uwięzienie z powodu jego negatywnego wpływu na konflikty rodzinne. - Jeśli nie dbamy o dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne tych osób, są one bardziej skłonne do popełniania przestępstw i ponownego uwięzienia - mówi Link.

Link zaleca kilka praktycznych i realistycznych środków zaradczych, które można by wdrożyć, w tym zapewnienie odpowiedniej diety i ćwiczeń osobom przebywającym w więzieniu. Zauważa, że przeciwnicy planu mogą argumentować, że dostarczanie taniej, niskiej jakości żywności oszczędza pieniądze podatników. Jednak uzyskane wyniki sugerują, że to oszczędność tylko na krótką metę.

- Jeśli zaostrzysz lub spowodujesz pojawienie się tych problemów zdrowotnych, uruchomisz procesy, które są gorsze i na dłuższą metę nie są korzystne dla nikogo - podsumowuje.

Paweł Wernicki (PAP)