Zły stan zdrowia (fizycznego lub psychicznego) zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia kolejnego przestępstwa oraz powrotu do więzienia przez osobę skazywaną już wcześniej na karę pozbawienia wolności - informuje pismo "Criminology".
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)
Badania przeprowadzili profesorowie Nathan Link i Richard Stansfield z Rutgers University-Camden oraz Jeffrey Ward z Temple University. Opracowany przez nich model pokazuje, w jaki sposób zdrowie psychiczne i fizyczne byłych więźniów wpływa na szanse uzyskania i utrzymania zatrudnienia, pozytywnych relacji rodzinnych, a ostatecznie - ryzyko powrotu na drogę przestępstwa.
Według autorów to pierwsze badanie, które identyfikuje pośrednie powiązania pomiędzy ograniczeniami zdrowia psychicznego i fizycznego a recydywą i powtórnym pozbawieniem wolności. Autorzy przeanalizowali bazę danych Serious and Violent Offender Reentry Initiative (SVORI), obejmującą byłych więźniów wypuszczonych na wolność w 12 stanach.
Zgodnie z oczekiwaniami okazało się, że ograniczenia zdrowia fizycznego zmniejszają szansę na uzyskanie i utrzymanie pracy. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, osoby powracające do społeczeństwa zwykle znajdują zatrudnienie przy fizycznie obciążających pracach (budownictwo, architektura krajobrazu, prace magazynowe).
- Jeśli na przykład masz chorą nogę, możesz mieć problemy z dotarciem do miejsca zatrudnienia lub duże trudności z wykonaniem pracy, której się od ciebie oczekuje - powiedział Link. Osoby, które mają trudności ze znalezieniem i utrzymaniem zatrudnienia są bardziej skłonne do ponownego popełnienia przestępstwa i ponownego uwięzienia.
Wcześniejsze badania pozwoliły ustalić, że pewne czynniki strukturalne utrzymują ludzi na "właściwym kursie" - wśród nich najważniejsze są zatrudnienie i silne relacje rodzinne.
- Ludzie określają te czynniki strukturalne, jako punkty zwrotne - mówi Link. - Praca odciąga cię od przestępczego stylu życia, ponieważ zmieniają się twoje cele. Możesz także zdefiniować siebie inaczej - jako osobę, która ma pracę i wspiera rodzinę - dodaje.
Podobnie jak w przypadku zdrowia fizycznego, także słabe zdrowie psychiczne ostatecznie zwiększa szanse na ponowne popełnienie przestępstwa i uwięzienie z powodu jego negatywnego wpływu na konflikty rodzinne. - Jeśli nie dbamy o dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne tych osób, są one bardziej skłonne do popełniania przestępstw i ponownego uwięzienia - mówi Link.
Link zaleca kilka praktycznych i realistycznych środków zaradczych, które można by wdrożyć, w tym zapewnienie odpowiedniej diety i ćwiczeń osobom przebywającym w więzieniu. Zauważa, że przeciwnicy planu mogą argumentować, że dostarczanie taniej, niskiej jakości żywności oszczędza pieniądze podatników. Jednak uzyskane wyniki sugerują, że to oszczędność tylko na krótką metę.
- Jeśli zaostrzysz lub spowodujesz pojawienie się tych problemów zdrowotnych, uruchomisz procesy, które są gorsze i na dłuższą metę nie są korzystne dla nikogo - podsumowuje.
Paweł Wernicki (PAP)