Zły stan jamy ustnej ma związek z rakiem wątroby

Autor: PAP Nauka w Polsce/ Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2019 17:46

Zły stan jamy ustnej zwiększa ryzyko rozwoju raka wątroby, na co wskazuje szeroko zakrojone badanie. Przyczyny tego związku nie są jasne, ale może w nim mieć znaczenie dieta i flora bakteryjna.

Zły stan jamy ustnej ma związek z rakiem wątroby
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Queen`s University Belfast przeanalizowali dane na temat prawie 500 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu związków między stanem jamy ustnej a różnymi nowotworami układu pokarmowego.

Badacze zwracali uwagę na takie dolegliwości, jak bolesne lub krwawiące dziąsła, owrzodzenia czy ubytki w uzębieniu.

- Zły stan jamy ustnej powiązano już z ryzykiem różnych chronicznych schorzeń, takich jak choroby serca, udary, cukrzyca - przypomina główna autorka badania dr Haydée WT Jordão.

- Jednak wyniki odnośnie wpływu stanu jamy ustnej na poszczególne nowotwory układu trawiennego są sprzeczne i tym właśnie chcieliśmy się zająć - opowiada badaczka.

Choć naukowcy nie znaleźli wyraźnych powiązań z ryzykiem rozwoju większości uwzględnionych nowotworów, to wykryli wyraźną zależność odnośnie raka wątroby.

Zagrożenie wzrastało o 32 proc., przy czym w przypadku najczęściej występującego raka wątrobowokomórkowego, zagrożenie to rosło aż o 75 proc.

Okazało się jednocześnie, że osoby z jamą ustną w gorszym stanie statystycznie były młodsze, płci żeńskiej, żyły w gorszych warunkach ekonomicznych oraz jadły mniej niż dwie porcje warzyw i owoców dziennie.

Badacze nie potrafią podać jeszcze przyczyny wykrytej korelacji. Spekulują, że może za nią stać działanie flory bakteryjnej.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze