Zły nastrój może sygnalizować stan zapalny w organizmie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 grudnia 2018 19:31

Odczuwanie smutku lub złości ma związek w podwyższonym poziomem stanu zapalnego w organizmie i może być sygnałem mówiącym o problemach ze zdrowiem - informują naukowcy na łamach pisma "Brain, Behavior, and Immunity".

Zły nastrój może sygnalizować stan zapalny w organizmie
Fot. archiwum

Stan zapalny jest odpowiedzią układu odpornościowego na infekcje czy uszkodzenia tkanek, jednak w formie przewlekłej może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, m.in. układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy lub niektórych nowotworów.

Autorami analizy (DOI: 10.1016/j.bbi.2018.09.011) są naukowcy z Pennsylvania State University, którzy przyglądali się zależności pomiędzy nastrojem a stanem zapalnym u 220 dorosłych Amerykanów zarejestrowanych w szerzej zakrojonym projekcie badawczym ESCAPE (Effects of Stress on Cognitive Aging, Physiology, and Emotion).

Przez dwa tygodnie uczestnicy kilka razy dziennie wypełniali kwestionariusze dotyczące ich nastroju i samopoczucia w danym momencie oraz w ciągu ostatniego miesiąca. Każdorazowo pobierano próbki krwi w celu zbadania poziomu markerów stanu zapalnego. Okazało się, że negatywny nastrój odczuwany w ciągu od siedmiu dni przed badaniem do dnia pobrania krwi był najsilniej związany z wyższym poziomem stanu zapalnego.

Te dane uzupełniają wcześniejsze badania, które wskazywały, że zaburzenia depresyjne oraz agresja mają związek z podwyższonym poziomem stanu zapalnego.

- Stan emocjonalny jest czynnikiem modyfikowalnym, dlatego cieszymy się z możliwości kontynuowania badań w celu lepszego zrozumienia zależności pomiędzy nastrojem a stanem zapalnym - komentuje dr Jennifer Graham-Engeland, autorka analizy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum