Złoty Skalpel dla chirurgów z Krakowa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2011 18:01

Krakowski zespół prof. Jerzego Sadowskiego zwyciężył w konkursie na wybitnego innowatora w medycynie Złoty Skalpel 2011. Nagrodę przyznano za stosowanie nowych technik wszczepiania biozastawek serca - ogłoszono we wtorek (24 maja) w Warszawie.

Złoty Skalpel dla chirurgów z Krakowa
Nagrodę główną przyznano za wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie wszczepiania protez biologicznych zastawki aortalnej, opracowanych w Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Kardiochirurdzy z UJ doskonalą leczenie wad zastawki aortalnej już od 10 lat. Wykorzystują między innymi zastawki bezszwowe i bezstentowe. Dzięki tym bioprotezom operacje są łatwiejsze i trwają krócej - co ważne zwłaszcza u chorych zagrożonych powikłaniami.

Jak zauważają specjaliści, zwężenie zastawki aortalnej występuje u ponad 5 proc. populacji po 75. roku życia, toteż wraz z wydłużaniem się średniej długości życia będzie to problem coraz częstszy. Zespół z UJ należy w tej dziedzinie do światowej czołówki.

Spośród 20 zgłoszeń do konkursu zakwalifikowało się dziewięć. Oprócz zespołu z UJ wyróżniono m.in.: uruchomienie systemu chirurgicznego da Vinci przez zespół prof. Wojciecha Witkiewicza z Wrocławia oraz utworzenie Centrum Symulacji Medycznej przez zespół dra Łukasza Gąsiorowskiego z Poznania.

Coroczny konkurs "Złoty Skalpel" organizowany jest od roku 2008 przez "Puls Medycyny".
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum