Zła dieta w dzieciństwie związana z ryzykiem nadużywania alkoholu?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2018 22:00

Niezdrowa dieta w dzieciństwie może mieć związek ze skłonnością do alkoholu w późniejszym życiu, poczynając od wczesnego wieku nastoletniego - informują naukowcy na łamach pisma ''Public Health Nutrition''.

Zła dieta w dzieciństwie związana z ryzykiem nadużywania alkoholu?
Naukowcy podkreślają, że nie odnaleźli jednoznacznego związku przyczynowego między niezdrową dietą w dzieciństwie a zwiększonym spożyciem alkoholu. Fot. Archiwum

Niezdrowe nawyki żywieniowe w dzieciństwie zwiększają ryzyko rozwinięcia się skłonności do alkoholu w późniejszym wieku, poczynając od nastoletniego. Ten związek jest statystycznie silniejszy niż wiele innych czynników, w tym wykształcenie i dochody rodziców.

- Musimy sprawić, że ludzie staną się bardziej świadomi długoterminowych skutków zdrowej diety we wczesnej młodości - opisuje jedna z badaczek zaangażowanych w projekt, Lauren Lissner z Uniwersytetu w Goteborgu (Szwecja).

Wnioski oparte są na międzynarodowych, europejskich badaniach, w których udział wzięli naukowcy ze Szwecji, Belgii, Cypru, Estonii, Włoch, Hiszpanii i Węgier.

Obserwacje objęły ponad dwa tys. dzieci. Analizowano ich nawyki żywieniowe, w tym spożycie cukru i tłuszczy, kiedy były w wieku 6-9 oraz 11-16 lat. Rodzice musieli odpowiedzieć na pytania o częstotliwość spożywania przez dzieci ok. 40 rodzajów jedzenia.

Kiedy dzieci były w wieku 11-16 lat, badano, czy spożywały alkohol, a jeśli tak, to jak często.

Okazało się, że spośród tych, które w dzieciństwie jadły mało słodkich i tłustych pokarmów, trzy proc. spożywało alkohol średnio raz w tygodniu. Z kolei wśród tych, które w dzieciństwie jadły dużo słodkiego i tłustego pożywienia, siedem procent spożywało alkohol średnio raz w tygodniu.

Naukowcy podkreślają, że nie odnaleźli bezpośredniego, jednoznacznego związku przyczynowego między niezdrową dietą w dzieciństwie a zwiększonym spożyciem alkoholu. Na razie udało im się ustalić związek statystyczny.

Więcej - na stronie:

https://sahlgrenska.gu.se/english/research/news-events/news-article/?languageId=100001&contentId=1592665&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsahlgrenska.gu.se%2Fforskning%2Faktuellt%2Fnyhet%2F%2Fbarn-som-ater-osunt-dricker-oftare-alkohol-i-tonaren.cid1592665

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum