Zielony Szpital. 1 grudnia panel dyskusyjny na temat kryzysu klimatycznego i finansowego

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia24 listopada 2022 17:00

Już 1 grudnia o 16:30 podczas Jesiennej Konferencji Polskiej Federacji Szpitali odbędzie się panel dyskusyjny Zielony szpital – utopia czy recepta na kryzys klimatyczny i finansowy.

Zielony Szpital. 1 grudnia panel dyskusyjny na temat kryzysu klimatycznego i finansowego
1 grudnia odbędzie się Jesienna Konferencja Polskiej Federacji Szpitali. Fot. AdobeStock
  • 1 grudnia odbędzie się Jesienna Konferencja Polskiej Federacji Szpitali 
  • O godzinie 16:30 odbędzie panel dyskusyjny "Zielony szpital – utopia czy recepta na kryzys klimatyczny i finansowy"
  • W trakcie spotkania zostaną omówione przez ekspertów zagadnienia związane z ideą zielonych szpitali
  • Jak wskazano w komunikacie zapowiadającym konferencję, zmiana klimatu i koszty opieki zdrowotnej wynikające z niej szacuje się na blisko 820 mld dolarów rocznie

Zmiany klimatu a zdrowie publiczne

Zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w XXI wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenie powietrza każdego roku przyczyniają się do 4,2 miliona przedwczesnych zgonów na całym świecie.

Zmiana klimatu wpływa na warunki, w których ludzie się rodzą, dorastają, pracują, żyją i starzeją się, a także na warunki życia codziennego. Koszty opieki zdrowotnej związane ze zmianą klimatu i zanieczyszczeniem szacuje się na 820 miliardów USD rocznie.

Światowe systemy opieki zdrowotnej odpowiadają za 4 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla, więcej niż lotnictwo czy żegluga. Gdyby sektor zdrowia był krajem, byłby piątym co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie. Jest paradoksalne, że sektor ochrony zdrowia, który kieruje działaniami lekarzy zgodnie z zasadą Hipokratesa „po pierwsze nie szkodzić” zostawia tak mocny ślad węglowy.

Przyczyn jest oczywiście wiele, przede wszystkim sama specyfika sektora opieki zdrowotnej, całodobowych charakter, wymogi w zakresie klimatyzacji, warunków przechowywania leków oraz specjalistycznego sprzętu medycznego – a także dlatego, że wiele szpitali ma przestarzałą infrastrukturę, źle zaprojektowana pod kątem efektywności energetycznej.

Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Podczas panelu, organizowanego w związku z raportem Zielone Szpitale, który powstał z inicjatywy UN Global Compact Network Poland i partnerów strategicznych, eksperci omówią zagadnienia związane z ideą zielonych szpitali.

Podczas wydarzenia poruszymy m.in. takie zagadnienia:

  • po co nam zielona transformacja, co ma wspólnego ochrona środowiska z ochroną zdrowia
  • jakie wymierne korzyści może przynieść zmiana sposobu myślenia w kierunku zrównoważonych systemów?
  • rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej, zrównoważonego projektowania budynków, gospodarki odpadami, digitalizacji, więcej ekologicznych technologii, a co za tym idzie „zdrowsze” łańcuchy dostaw – realne rozwiązania do wdrożenia w polskich placówkach ochrony zdrowia czy niemożliwa do realizacji lista życzeń?
  • skąd pozyskać finansowanie na rozwiązania eko: Perspektywa UE 2021-2027, budżet państwa, wsparcie organów założycielskich.

Transmisja panelu dotycząca zielonych szpitali dostępna jest dla wszystkich
zarejestrowanych uczestników, link do rejestracji: TUTAJ.

Link zostanie przesłany na adres mailowy podany podczas rejestracji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum