Zespół niespokojnych nóg związany z ryzykiem samobójstwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2019 11:50

Ryzyko samookaleczenia i samobójstwa jest blisko trzykrotnie wyższe u osób z zespołem niespokojnych nóg - wynika z badań opublikowanych przez "Journal of the American Medical Association".

Zespół niespokojnych nóg związany z ryzykiem samobójstwa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Pensylwania poddali analizie dane z lat 2006 - 2014 dotyczące 169 373 osób, w tym 24 179 osób z zespołem niespokojnych nóg (RLS, ang. restless legs symdrome).

Okazało się, że RLS miał związek z 2,7-krotnie większym prawdopodobieństwem samookaleczenia i samobójstwa, nawet po wzięciu pod uwagę takich czynników jak depresja, bezsenność, cukrzyca i inne przewlekłe choroby zdrowia psychicznego i fizycznego.

- Oznacza to, że zespół niespokojnych nóg jest niezależnym czynnikiem zwiększającym ryzyko samobójstwa i samookaleczenia. Choć nie znamy jeszcze przyczyny, uzyskane przez nas informacje pomogą zaprojektować przyszłe badania tak, aby dowiedzieć się więcej na temat tej zależności - mówi prowadząca badania dr Muzi Na.

- Mając na uwadze to, że wiele przypadków zespołu niespokojnych nóg pozostaje niezdiagnozowanych, a liczba samobójstw w USA rośnie, ta zależność wydaje się być istotna - dodaje dr Xiang Gao, współautor analizy.

Badacze szacują, że zespół niespokojnych nóg występuje u około 5 proc. populacji Stanów Zjednoczonych. Objawia się potrzebą poruszania nogami połączoną z nieprzyjemnymi doznaniami czuciowymi i nasila się często wieczorem i w nocy. Choć przyczyny RLS nie zostały dokładnie poznane, zidentyfikowano zależność pomiędzy tym zaburzeniem a niedoborem żelaza i niskim poziomem dopaminy w mózgu. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum