Zegar biologiczny kobiet związany z zaburzeniami snu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2016 20:53

Problem bezsenności u kobiet występuje dwukrotnie częściej niż u mężczyzn. Kanadyjscy naukowcy informują, że ma to związek z funkcjonowaniem ich zegara biologicznego - czytamy w piśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zegar biologiczny kobiet związany z zaburzeniami snu
Problem bezsenności u kobiet występuje dwukrotnie częściej niż u mężczyzn Fot. Archiwum

Kobiety cierpią na zaburzenia snu częściej niż mężczyźni i częściej rano budzą się zmęczone. Naukowcy z kanadyjskiego uniwersytetu McGill postanowili zbadać, czy wewnętrzny zegar regulujący rytm snu i czuwania tyka inaczej w przypadku kobiet, a inaczej w przypadku mężczyzn.

W badaniach wzięło udział 15 mężczyzn i 11 kobiet o podobnym rytmie dobowym, u których nie zdiagnozowano żadnych zaburzeń snu. W przypadku kobiet dane zbierane były w dwóch momentach cyklu menstruacyjnego (uczestniczki nie stosowały antykoncepcji hormonalnej). Miało to istotne znaczenie, gdyż faza cyklu wpływa na temperaturę ciała oraz jakość snu.

Obserwacje wykazały, że zegar biologiczny sprawia, że kobiety zasypiają i budzą się szybciej niż mężczyźni. Sugeruje to, że kobiety pod względem biologicznym są w mniejszym stopniu przystosowane do pracy na nocne zmiany - informuje autorka analizy dr Diane B. Boivin.

Dr Boivin dodaje, że dalsze badania pomogą lepiej poznać podłoże tych różnic i opracować metody leczenia zaburzeń snu w większym stopniu dostosowane do zegarów biologicznych obu płci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum