PAP/Rynek Zdrowia | 14-03-2019 09:22

Zbyt duża ekspozycja na mangan może zwiększać ryzyko parkinsona

Ekspozycja na mangan, zawarty m.in. w dymach spawalniczych, może zwiększać ryzyko rozwoju choroby Parkinsona - informują naukowcy na łamach pisma "Science Signalling".

Fot. archiwum

Niewielkie ilości manganu są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Zbyt duża ekspozycja może jednak prowadzić do objawów neurologicznych zbliżonych do tych, których doświadczają osoby z chorobą Parkinsona.

Naukowcy z Iowa State University ustalili, że mangan łączy się z alfa-synukleiną, białkiem występującym w układzie nerwowym i niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania neuronów. Interakcja z manganem powoduje nieprawidłowe zwijanie się białka, a następnie jego transport w pęcherzykach do innych komórek, w których prowokuje stan zapalny i zmiany neurodegeneracyjne.

Badania prowadzone były na myszach oraz próbkach krwi pobranych od spawaczy narażonych na działanie manganu za pośrednictwem dymów spawalniczych.

W surowicy krwi spawaczy wykryto podwyższony poziom nieprawidłowo zwiniętej alfa-synukleiny, co sugeruje, że ta grupa zawodowa jest bardziej narażona na rozwój choroby Parkinsona.

- Im bardziej zaawansowana choroba Parkinsona, tym trudniej spowolnić jej przebieg. Te badania mogą przyczynić się do opracowania nowej metody wczesnego wykrywania nieprawidłowej alfa-synukleiny. To z kolei pozwoliłoby na szybsze wprowadzenie leków spowalniających rozwój choroby - komentuje autor analizy dr Anumantha Kanthasam.