Zbyt długi stres prowadzi do depresji, a nawet choroby Alzheimera

Autor: polishexpress.co.uk/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2016 15:03

Przewlekły stres i niepokój mogą doprowadzić do uszkodzenia obszarów mózgu odpowiedzialnych za reakcje emocjonalne, myśli i pamięć. A to powoduje depresje, a nawet chorobę Alzheimera.

Zbyt długi stres prowadzi do depresji, a nawet choroby Alzheimera. Fot. Fotolia

Epizody strachu i stresu np. przed egzaminem, rozmową kwalifikacyjną lub egzaminem na prawo jazdy są częścią codziennego życia. Jednak naukowcy twierdzą, że kiedy uczucia stresu i niepokoju stają się długotrwałe, choćby przy przewlekłych chorobach, mogą zacząć siać spustoszenie na systemie odpornościowym, metabolicznym i układzie krążenia i spowodować uszkodzenie mózgu.

Dr Linda Mah, adiunkt na wydziale psychogeriatrii na Uniwersytecie w Toronto i główny autor badań twierdzi, że patologiczny lęk i przewlekły stres doprowadzają do zwyrodnień strukturalnych i zaburzeń funkcjonowania hipokampu i kory przedczołowej, co może doprowadzić do zwiększonego ryzyka rozwoju zaburzeń neuropsychiatrycznych, w tym depresji i demencji.

Dr Mah zauważa, że uszkodzenia wywołane stresem mogą by odwracalne. Dzięki leczeniu środkami przeciwdepresyjnymi i i aktywności fizycznej stwierdzono postępy regeneracji uszkodzonych tkanek. - Musimy jednak przeprowadzić więcej badań, aby określić, czy ćwiczenia i terapia poznawczo-behawioralna może nie tylko zmniejszyć stres, ale też ryzyko zaburzeń neuropsychiatrycznych - dodaje.

Czytaj: www.polishexpress.co.uk

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum