Zbadają powikłania leczenia chirurgicznego i onkologicznego w pandemii Covid-19

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia24 sierpnia 2021 18:40

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej poinformowało o uruchomieniu nowego projektu badawczego w zakresie powikłań leczenia chirurgicznego i onkologicznego u pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Koordynuje go członek zarządu PTChO prof. dr hab. n. med. Andrzej Rutkowski.

PTChO zbada powikłania leczenia chirurgicznego i onkologicznego w pandemii. Fot. Shutterstock
  •  Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej uruchamia projekt badawczy w zakresie powikłań leczenia chirurgicznego i onkologicznego u pacjentów, którzy przeszli COVID-19
  • W badaniu mogą wziąć udział wszystkie ośrodki chirurgii a udział w nim jest dobrowolny
  • W okresie epidemii zgłaszalność na badania przesiewowe bardzo się nam pogorszyła - w przypadku mammografii o ok. 40 proc., w przypadku cytologii o ok. 50 proc, a w przypadku kolonoskopii o 28 proc.

W badaniu mogą wziąć udział wszystkie ośrodki chirurgii

Badanie będzie dotyczyć powikłań leczenia chirurgicznego w pandemii COVID-19 chorych operowanych z powodu najczęstszych nowotworów przewodu pokarmowego, jak rak żołądka, okrężnicy i rak odbytnicy.

W badaniu mogą wziąć udział wszystkie ośrodki chirurgii. Udział w nim jest dobrowolny. Poinformowano, że do nowego projektu PTChO zarejestrowały się już ośrodki z Warszawy, Gliwic, Krakowa, Częstochowy i z Jeleniej Góry.

"Przystąpić do niego mogą wszystkie oddziały/kliniki chirurgii ogólnej bądź onkologicznej, w których wykonywane są planowe operacje chorych z rozpoznaniem nowotworu złośliwego żołądka, okrężnicy lub odbytnicy" - wskazano.

Zaznaczono w komunikacie, że PTChO od pięciu lat inicjuje ogólnopolskie badania skupiające się na problematyce leczenia nowotworów.

Wpływ pandemii na opóźnienia w leczeniu

W pandemii drastycznie spadła zgłaszalność na badania przesiewowe w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego - wskazują eksperci. Z uwagi na liczne przekształcenia szpitali w placówki "covidowe" nastąpił spadek o ok. 10-15 proc. wykonywanych procedur chirurgii onkologicznej. Spadek liczby nowych rozpoznań wyniósł 10 - 20 proc. w zależności od typu nowotworu.

W miesiącach kwiecień - maj 2020 r. nastąpiło załamanie liczby przeprowadzonych badań profilaktycznych. Przyczyna tego były m.in.: strach pacjentów przed wizytami w szpitalach, ograniczenia w funkcjonowaniu w tym okresie ośrodków POZ i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

- W okresie epidemii zgłaszalność na badania przesiewowe niestety bardzo się nam pogorszyła - w przypadku mammografii o ok. 40 proc., w przypadku cytologii o ok. 50 proc, a w przypadku kolonoskopii o 28 proc. – mówił prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, w czasie debaty Medycznej Racji Stanu, która odbyła się 10 sierpnia.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum