Zaszczepieni szczepionką Pfizera chronią nie tylko siebie, ale także innych?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2021 15:37

Najnowsze dane wskazują, że szczepionka Pfizer/BioNTech wydaje się w dużym stopniu zapobiegać przenoszeniu koronawirusa.

Zaszczepieni szczepionką Pfizera chronią nie tylko siebie, ale także innych?
Badania zostały przeprowadzone przez niemieckich ekspertów i izraelskie ministerstwo zdrowia Fot. Shutterstock

Do danych mówiących o ograniczeniu transmisji nawet o 89,4 proc. (nie zostały jeszcze opublikowane) dotarł niemiecki tygodnik "Der Spiegel", który podkreśla, że wiadomość ta może mieć decydujące znaczenie dla prognozowania dalszego rozwoju pandemii. Przypomina też, że badania zostały przeprowadzone wspólnie przez niemieckich ekspertów i izraelskie ministerstwo zdrowia.

W Izraelu około jedna trzecia ludności została już zaszczepiona. Dlatego po raz pierwszy można było na szeroką skalę zaobserwować, jak działa szczepionka i jak wpływa na sytuację epidemiologiczną. W sumie w badaniu uwzględniono dane około 1,7 miliona zaszczepionych osób - czytamy.

Na wyniki tych badań oczekiwano z wielką niecierpliwością. Badania kliniczne, które poprzedzały zatwierdzenie szczepionki, weryfikowały jedynie skuteczność w zapobiegania zachorowaniu na Covid-19. To, czy osoby zaszczepione mogą być nosicielami wirusa, pozostawało do tej pory niejasne.

Oczekiwania były dość skromne. Nawet prezes BioNTech, Ugur Sahin zakładał, że szczepionka opracowana wspólnie z Pfizerem będzie w stanie zapobiec zakażaniu co najwyżej w 60 proc. - pisze "Der Spiegel".

Wynik okazał się zaskakująco pozytywny. - Podczas gdy w grupie podwójnie zaszczepionych wystąpiły tylko 1842 infekcje Sars-CoV-2 na 100 tys., co odpowiada współczynnikowi zachorowalności 11,5 w przeliczeniu na tzw. osobodni, to w grupie kontrolnej nieszczepionych wystąpiło 76 797 infekcji, co odpowiada współczynnikowi zapadalności 114,4, czyli około dziesięć razy wyższemu - pisze niemiecki tygodnik.

Dane z Izraela wskazują jednoznacznie na spadek zakażeń w coraz większej części populacji. Dowodzi to, że osoby zaszczepione chronią nie tylko siebie, ale i innych. Co ważne, brytyjski wariant koronawirusa B.1.1.7 był już w trakcie badania wariantem dominującym, obejmując 81 proc. przypadków.

Badania, na które powołuje się "Der Spiegel" nie zostały jeszcze opublikowane w czasopiśmiennictwie naukowym. Dlatego szczegółowe dane nie są na razie komentowane przez firmy Pfizer i BioNTech. 22-stronicowy dokument został już częściowo ujawniony w Izraelu.

Jeśliby szczepionka miała nas chronić tylko przed ciężką postacią Covid-19, w najgorszym razie zaszczepieni staliby się rzeszą zakażonych bezobjawowo, którzy, przekonani o tym, iż nie niosą zagrożenia, zarażaliby innych - pisze "Der Spiegel".

Z drugiej strony, jeśli prawie 90 proc. zaszczepionych faktycznie nie jest nosicielami Sars-CoV-2, to znacznie łatwiej będzie kontrolować pandemię w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a ograniczenia dotyczące kontaktów mogą również zostać złagodzone znacznie wcześniej - dodaje.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum