Zastrzyki z botoksu utrudniają rozwój emocjonalny młodego człowieka?

Autor: WP/Rynek Zdrowia • • 15 września 2014 17:15

Zastrzyki z botoksu aplikowane młodym osobom mogą ograniczać ich rozwój emocjonalny - ostrzegają eksperci na łamach Journal of Aesthetic Nursing.

Zastrzyki z botoksu utrudniają rozwój emocjonalny młodego człowieka?

Botoks to handlowa nazwa toksyny botulinowej - inaczej jadu kiełbasianego, który wytwarzają bakterie Bacillus botulinus. Jad kiełbasiany to bardzo silna trucizna, ale wstrzykiwany w niewielkich ilościach w mięśnie tylko miejscowo je poraża. To paraliżujące działanie początkowo wykorzystywane było w neurologii i okulistyce, np., aby zmniejszyć nadmierne napięcie mięśniowe u dzieci z porażeniem mózgowym czy osób po udarze mózgu. Wygładzanie zmarszczek to efekt uboczny, jaki zaobserwowano przy leczeniu zeza - informuje wp.pl

Obecnie botoks coraz częściej wstrzykiwany jest osobom poniżej 25. życia w ramach profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Jednak zdaniem autorki badań, Helen Collier "zamrożona" twarz może utrudnić młodym ludziom nauczenie się pełnego wyrażania emocji. Uznane teorie psychologiczne sugerują, że dorastające osoby uczą się właściwych relacji z ludźmi naśladując ich wyraz twarzy. 

Sparaliżowana twarz nie przekazuje emocji, ale także osłabia ich odczuwanie - nie tylko uśmiechamy się, bo jesteśmy szczęśliwi, ale także czujemy się szczęśliwi, gdy się uśmiechamy.

Jak powiedział BBC Rajiv Grover, przewodniczący British Association of Aesthetic Plastic Surgeons, "wstrzykiwanie botoksu nastolatkom ze względów kosmetycznych jest moralnie naganne i nie powinien go wykonywać żaden kierujący się zasadami etyki lekarz". 

Więcej: kobieta.wp.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum