Zastrzyk z przeciwciał może ograniczyć skutki zawału lub udaru?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2011 11:41

Zastrzyk odpowiednich przeciwciał może ograniczać zakres uszkodzeń związanych z zawałem lub udarem - a także poprawić wyniki przeszczepów - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Zastrzyk z przeciwciał może ograniczyć skutki zawału lub udaru?

Odkrycie jest wspólnym dziełem zespołu prof. Wilhelma Schwaeble z University of Leicester oraz naukowców z King's College w Londynie, uniwersytetu medycznego w Fukushimie i State University w Nowym Jorku).

Występujący we krwi enzym o nazwie MASP-2 (wiążąca mannan, skojarzona z lektyną proteaza serynowa-2) jest głównym składnikiem lektynowej ścieżki aktywacji dopełniacza - co znaczy, że ma duże znaczenie dla reakcji odpornościowej.

Mechanizm ten odpowiada za potencjalnie niszczącą reakcję zapalną, która występuje, gdy do tkanki bądź narządu, który był niedokrwiony znów napływa krew. Nadmierna reakcja zapalna częściowo odpowiada za śmiertelność w przypadku zawału serca oraz incydentów niedokrwienia mózgu, na przykład udarów.

Naukowcom udało się znaleźć sposób unieczynnienia niebezpiecznego enzymu za pomocą odpowiednich przeciwciał MASP-2. Jak wykazały badania na zwierzętach, jeden zastrzyk przeciwciał istotnie zmniejsza uszkodzenia tkanek.

Odkrycie zdążyła już praktycznie wykorzystać współpracująca z odkrywcami firma Omeros Corporation. Niedługo mają się rozpocząć próby kliniczne z udziałem ludzi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum