Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 27-09-2017 11:58

Zastrzyk z nanocząstkami zapobiega wtórnym uszkodzeniom rdzenia kręgowego?

Naukowcy z Northwestern University w Chicago przekonują, że w przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego pomocne mogą okazać się nanocząstki. Myszy, którym po urazie rdzenia podano specjalny zastrzyk, poruszały się zdecydowanie lepiej niż te z grupy kontrolnej.

Specjaliści z dziedziny neurologii widzą w nanocząstkach nadzieję na szybki i skuteczny ratunek dla człowieka Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Badacze wskazują, że dzięki wszczepieniu biodegradowalnych nanocząstek nie pojawia się stan zapalny oraz bliznowacenie, które są odpowiedzialne za powstawanie uszkodzeń wtórnych, blokujących zdolność układu nerwowego do samonaprawy - informuje Rzeczpospolita.

Specjaliści z dziedziny neurologii widzą w nanocząstkach nadzieję na szybki i skuteczny ratunek dla człowieka. Jeżeli osoba będąca uczestnikiem ciężkiego wypadku dozna urazu rdzenia, błyskawiczne podanie zastrzyku z nanocząstkami jeszcze przed dotarciem do szpitala pozwoli na ograniczenie wystąpienia wtórnego uszkodzenia rdzenia.

Dr Jack Kessler z Northwestern University zaznacza, że „nanocząstkowy zastrzyk" nie jest złotym środkiem, który cofnie uszkodzenie powstałe na skutek urazu. Metoda pozwoli jednak zapobiec wtórnym uszkodzeniom powodującym bardzo poważne powikłania.

Więcej: www.rp.pl