Zapis uszkodzonej pamięci można odzyskać. Brakuje jeszcze terapii

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2016 21:26

Zapis uszkodzonej pamięci można odzyskać - przekonują japońscy i amerykańscy naukowcy. Są nadzieje na przywracanie "ukrytych" przez chorobę Alzheimera wspomnień.

Zapis uszkodzonej pamięci można odzyskać. Fot. Archiwum

Optymistyczne wyniki badań, prowadzonych na myszach, publikuje na swej stronie internetowej czasopismo "Nature". Tyle że stosowanej w przypadku zwierząt metody odzyskiwania tych wspomnień u ludzi wykorzystać się nie da.

Badaczom udało się przywrócić wspomnienia u myszy dzięki odpowiedniej stymulacji światłem.

By udowodnić, że choć myszy cierpiące na alzheimera nie są w stanie przypomnieć sobie przykrego doświadczeni i dowieść że, to wspomnienie w ich mózgu jest wciąż zapisane, pobudzano odpowiedzialne za ten ślad pamięci neurony światłem. Okazało się, że tak pobudzone myszy wykazywały lękową reakcję nawet po umieszczeniu w komorze, w której wcześniej nigdy nie były.

Zdaniem współautora pracy, profesora Susumu Tonegawy, szefa RIKEN-MIT Center for Neural Circuit Genetics, to wskazówka, że w przyszłości odwrócenie skutków demencji, przynajmniej do pewnego stopnia, powinno być możliwe także u ludzi. Na razie mamy dowód, że taka idea może być prawdziwa - podkreśla Tonegawa. Nawet jeśli wydaje nam się, że pamięć zanikła, wspomnienia wciąż mogą być obecne. Problem tylko w tym, jak je odzyskać - dodaje.

- Możliwe, że precyzyjne włączanie i wyłączanie odpowiednich komórek mózgu umożliwi nam dopiero jakaś przyszła technologia - przyznaje profesor Tonegawa. Ale już nawet te podstawowe wyniki naszego eksperymentu wskazują, jakie komórki nerwowe powinniśmy brać pod uwagę. A to ma kluczowe znaczenie dla poszukiwania przyszłych metod terapii - podsumowuje.

Czytaj: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum