Zapalenie płuc może prowadzić do nadciśnienia płucnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 września 2019 11:00

Proces zapalny, wywołany np. przez zwykłą grypę, może uaktywnić uśpioną mutację genetyczną powodującą tętnicze nadciśnienie płucne - wskazują badania na szczurach opublikowane na łamach "Circulation".

Zapalenie płuc może prowadzić do nadciśnienia płucnego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to wyniszczająca choroba, której objawami są trudności w oddychaniu, zmęczenie i ból w klatce piersiowej. Tętnice transportujące krew z serca do płuc z niewyjaśnionych przyczyn ulegają zwężeniu. Przepompowanie krwi przez wąskie tętnice wymaga od serca wzmożonego wysiłku, co z czasem prowadzi do niewydolności. Połowa pacjentów umiera w ciągu pięciu lat od rozpoznania. W Polsce na TNP choruje około 1100 osób.

Stan chorego w bardzo dużym stopniu zależy od tego, na jakim etapie zaawansowania została rozpoznana choroba i w którym momencie włączono leczenie. Pacjenci z zaawansowanym TNP są zbyt osłabieni, aby wykonywać proste codzienne czynności, takie jak wchodzenie po schodach. W ciężkiej postaci choroby pomaga tylko przeszczep płuc.

W wielu przypadkach przyczyny rozwoju choroby nie są znane. Wśród poznanych są wady wrodzone serca, choroby tkanki łącznej, marskość wątroby, zakażenie HIV, toksyny, jak amfetamina czy niektóre leki.

Leczenie nadciśnienia płucnego ogranicza się do podawania środków rozkurczających mięśnie gładkie naczyń krwionośnych w płucach, co umożliwia przepływ większej ilości krwi. Leki te łagodzą niektóre objawy i pomagają przedłużyć życie, ale ich podawanie nie prowadzi do wyleczenia. Dlatego naukowcy starają się poznać mechanizmy prowadzące do TNP.

Zespół dr Amy Tian ze Stanford University School of Medicine wykazał, że spowodowany przez zwykłą infekcję wirusową czy bakteryjną proces zapalny w naczyniach płucnych u szczurów może uaktywnić "cichą" wadę genetyczną, która wywołuje nadciśnienie płucne.

Wcześniejsze badania wykazały, że większość pacjentów z genetycznie uwarunkowaną (i najbardziej niebezpieczną) postacią nadciśnienia płucnego ma mutację genu BMPR2. Nie było jednak jasne, czy mutacja odgrywa rolę w wywoływaniu choroby - zwłaszcza, że 80 proc. osób z tą mutacją nie choruje i pozostaje całkowicie zdrowych.

W oparciu o wcześniejsze badania nad procesami zapalnymi w płucach, naukowcy ze Stanford postawili hipotezę, że szlak wywołujący zapalenie u niektórych pacjentów może uaktywnić mutację powodującą chorobę. Aby przetestować teorię, naukowcy badali szczura z mutacją w genie BMPR2. Obserwowane przez rok zwierzęta pozostały zdrowe. Jednak gdy szczurom wstrzyknięto wirus przenoszący enzym 5LO, który wywołał stan zapalny w naczyniach płucnych, rozwinęło się u nich nadciśnienie płucne.

Wywołane przez infekcję zapalenie płuc trwa zwykle tylko kilka tygodni, a u ludzi może być również spowodowane czynnikami środowiskowymi, takimi jak ciężka grypa lub infekcja bakteryjna. Jednak u genetycznie wrażliwych szczurów wirus doprowadził do przewlekłego stanu zapalnego, uszkadzając naczynia płucne i powodując śmiertelną postać nadciśnienia płucnego.

 Zdaniem autorów badań ograniczenie potencjalnych środowiskowych przyczyn zapalenia płuc u pacjentów z genetycznym ryzykiem TNP może pomóc w zapobieganiu rozwojowi tej choroby.

Paweł Wernicki - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze