Zanurkują po rekord Guinnessa i zbadają chorobę wysokościową

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2015 11:11

Uczestnicy wyprawy Nevado Tres Cruces 2015 MedExpeditio za cel obrali sobie nurkowanie w najwyżej położonym na świecie jeziorze kraterowym Tres Cruces Norte Lake. Jednym z członków ekspedycji i zarazem kierownikiem wyprawy jest Patryk Krzyżak, lekarz kardiolog, który zbada chorobę wysokościową.

Krzyżak od lat zajmuję się medycyną sportów ekstremalnych, dlatego jadąc na wyprawę wysokościową z nurkowaniem, chce zbadać, co się dzieje z organizmem na tak ekstremalnej wysokości.

Jak wyjaśnia, dotychczasowe doświadczenia dowodzą, że ktoś, kto przebywał kiedyś na wysokości 7 - 8 tys. m n.p.m. i nic mu się nie działo, nie może mieć pewności, że następnym razem też nic się złego nie wydarzy. Samo twierdzenie, że chorobę wysokościową powoduje niedotlenienie, też jest zbyt płytkie.

Z tego powodu uczestnicy wyprawy będą wykonywać szereg badań z zakresu elektrofizjologii. Ich serca będą stale monitorowane przez aparaty EKG i aparaty holterowskie. Będą mieć wszczepione pod skórą miniaturowe rejestratory arytmii, rejestrujące obraz pracy serca 24 godziny na dobę. Dodatkowo zostaną wyposażeni w modem satelitarny w celu transmisji danych na serwer. Dzięki temu wszystkie zebrane dane będą dostępne do późniejszej analizy.

To ekstremalnie trudna wyprawa. Każde nurkowanie powyżej 3 tys. metrów uważane jest za eksperymentalne. Uczestnicy nie mają żadnych przygotowanych pomocy naukowych, ponieważ nie ma gotowych algorytmów związanych z dekompresją na tak dużej wysokości.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum