Zanieczyszczone powietrze wpływa na wyższe ryzyko udaru mózgu lub choroby wieńcowej

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP10 września 2021 06:59

Międzynarodowe badanie udowodniło, że długa ekspozycja na zanieczyszczone powietrze ma bezpośredni wpływ na wyższe ryzyko np. choroby wieńcowej. Dotyczy to także sytuacji, gdy poziom zanieczyszczenia jest niższy od dopuszczalnych limitów.

Nawet niskie stężenie zanieczyszczenia jest niebezpieczne dla zdrowia. Fot. Shutterstock
  • Specjaliści ze Szwecji i Niemiec przeprowadzili duże europejskie badanie ELAPSE, które objęło ponad 137 tys. osób ze Szwecji, Danii, Holandii i Niemiec
  • Sprawdzano, czy istnieje związek między udarami mózgu oraz ostrymi zespołami wieńcowymi a długą ekspozycją na substancje zanieczyszczające powietrze
  • Monitorowano stan zdrowia badanych przez średnio 17 lat. Do czasu przeprowadzki z analizowanego obszaru, zgonu, wystąpienia choroby albo zakończenia badania
  • Badacze nie określili bezpiecznego limitu, poniżej którego zanieczyszczenie powietrza jest nieszkodliwe dla układu krążenia

Jakość powietrza a choroby układu krążenia

- Wyniki naszych badań wskazują, że aktualne wytyczne na temat jakości powietrza nie zapewniają wystarczającej ochrony - skomentował współautor pracy na łamach pisma "Lancet Planetary Health" - prof. Petter Ljungman z Karolinska Institutet.

Naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie (Szwecja) razem kolegami z Helmholtz Zentrum w Monachium (Niemcy) przeprowadzili duże europejskie badanie o akronimie ELAPSE (Effects of Low-Level Air Pollution: A Study in Europe), które objęło ponad 137 tys. osób ze Szwecji, Dani, Holandii i Niemiec. Sprawdzano, czy istnieje związek między udarami mózgu i ostrymi zespołami wieńcowymi (w tym zawałem serca) a długotrwałą ekspozycją na różne związki i substancje zanieczyszczające powietrze, jak: drobny pył zwieszony (średnica mniejsza niż 2,5 mikrometra, PM2,5), dwutlenek azotu, sadza, ozon.

Stan zdrowia badanych monitorowano średnio przez 17 lat - do czasu przeprowadzki z analizowanego obszaru, zgonu, wystąpienia udaru mózgu lub diagnozy wieńcowej choroby serca, albo do zakończenia badania.

W tym okresie odnotowano: 6950 przypadków udaru mózgu oraz 10 071 przypadków wystąpienia wieńcowej choroby serca.

- Zaobserwowaliśmy, że ryzyko udaru mózgu rosło o 10 proc. dla każdego wzrostu stężenia drobnych pyłów zawieszonych o 5 mikrogramów na metr sześcienny w miejscu zamieszkania - skomentowała współautorka pracy Annette Peters Helmholtz Zentrum w Monachium.

Jakie wnioski wyciągnęli badacze?

Ogólnie ryzyko udaru mózgu było związane z zanieczyszczeniem powietrza PM2,5, sadzą, dwutlenkiem azotu, natomiast wzrost ryzyka choroby wieńcowej serca miał związek jedynie ze stężeniem dwutlenku azotu. Nie powiązano natomiast stężenia ozonu z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Co ważne, naukowcy nie stwierdzili żadnego bezpiecznego limitu, poniżej którego zanieczyszczenie powietrza jest nieszkodliwe dla układu krążenia. Nawet osoby narażone na stężenia PM2,5 oraz dwutlenku azotu poniżej limitów wyznaczonych w wytycznych WHO i Unii Europejskiej miały wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Limity te wynoszą: 40 mikrogramów na metr sześcienny dla dwutlenku azotu oraz dla PM2,5 - 10 mikrogramów na metr sześcienny (WHO) i 25 mikrogramów na metr sześcienny (Unia Europejska).

- To jest niepokojące i powinno mieć istotny wpływ na to, jak agresywnie będziemy starać się o dobrą jakość powietrza, by zapobiegać powszechnym i poważnym chorobom - podsumował prof. Ljungman.

Naukowcy przypominają, że WHO niedługo ma zaprezentować nowe wytyczne na temat jakości powietrza.

Źródło: https://www.thelancet.com/journals/lanplh/article/PIIS2542-5196(21)00195-9/fulltext#%20 

Czytaj: Naukowcy: nawet niewielkie zanieczyszczenie powietrza podnosi ryzyko śmierci

Ćwiczenia na powietrzu wydłużają życie. Także, jeśli ćwiczymy w miejscach zanieczyszczonych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum