Zanieczyszczone powietrze niszczy serce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 sierpnia 2008 07:49

Wdychane zanieczyszczenia niszczą nie tylko płuca, ale również układ krwionośny. Nowe badania pokazują, że toksyczne mikrocząsteczki z powietrza mogą przeniknąć nawet do serca.

Smog i spaliny, którymi oddycha większość mieszkańców miast na naszej planecie uruchamiają w naszym organizmie kaskadę szkodliwych procesów, czytamy w serwisie Eurekalert. Prowadzą one do uszkodzenia komórek i zapoczątkowują procesy zapalne.

- Nie musi nastąpić katastrofa ekologiczna, by zanieczyszczenia powietrza nam zaszkodziły - ostrzega dr Boris Simkhovich ze Szpitala Dobrego Samarytanina w Los Angeles. Zanieczyszczenia są szkodliwe nawet kiedy pozostają na poziomie dopuszczonym przez obowiązujące normy.

Szczególnie narażone na ich szkodliwe działanie są osoby cierpiące na serce i choroby układu krążenia. Inny uczony, który badał wpływ zanieczyszczenia powietrza na serce, dr Robert Kloner zaleca, by takie osoby nie ćwiczyły na tzw. "świeżym" powietrzu, kiedy smog jest szczególnie gęsty. Uczony dodaje, że jedynie "prawdziwe dobre rozwiązanie, to redukcja zanieczyszczeń powietrza".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum