Zanieczyszczone powietrze może zwiększać ryzyko niewydolności serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2018 11:15

Wieloletnia ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może przyczyniać się do powiększenia komór serca, a w konsekwencji zwiększenia ryzyka niewydolności - wykazały badania opublikowane w piśmie "Circulation".

Zanieczyszczone powietrze może zwiększać ryzyko niewydolności serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Queen Mary University of London poddali analizie dane dotyczące 3920 Brytyjczyków w wieku od 40 do 69 lat, mieszkających w miejscach o stosunkowo niskim poziomie zanieczyszczenia powietrza. W momencie rozpoczęcia obserwacji uczestnicy nie mieli zdiagnozowanych chorób układu sercowo-naczyniowego. Po pięciu latach przeprowadzono badania, które wskazały na małe, ale znaczące zmiany w rozmiarze komór serca.

Na ryzyko powiększenia komór największy wpływ miały podwyższone stężenia tlenku azotu i pyłów zawieszonych.

- Nasze badania dostarczają kolejnych argumentów, świadczących o szkodliwym wpływie na serce nawet stosunkowo niskiego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Jeśli te zmiany strukturalne w sercu nie są kontrolowane, mogą prowadzić do poważniejszych problemów w przyszłości - komentuje autor analizy dr Nay Aung.

Dr Aung dodaje, że w badaniach wzięli udział zdrowi i stosunkowo młodzi ochotnicy, dlatego chciałby przyjrzeć się zależności pomiędzy poziomem zanieczyszczenia powietrza stanem mięśnia sercowego u tych samych osób za kolejne 5 -10 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze