Zanieczyszczenie powietrza powoduje większe ryzyko osteoporozy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2020 09:35

Wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, raka płuca, udaru i wielu innych schorzeń. Obecnie naukowcy z Barcelona Institute for Global Health (Hiszpania) potwierdzili, iż sprzyja ono również zmniejszeniu gęstości kości, a tym samym - osteoporozie.

Istnieje związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a zdrowiem kości Fot. Archiwum

Badacze oszacowali poziom zanieczyszczenia powietrza w 28 wioskach leżących w pobliżu Hajdarabadu - miasta w południowych Indiach. Średnie roczne stężenie aerozoli atmosferycznych o średnicy nie większej niż 2,5 μm (PM2,5) wynosiło na badanych obszarach 32.8 μg/m3. Tymczasem maksymalny poziom zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) to tylko 10 μg/m3.

Ponadto naukowcy pytali mieszkańców (ponad 3700 osób) o rodzaj paliwa używanego do gotowania. Następnie porównali ich masę kostną w lędźwiowym odcinku kręgosłupa i lewym biodrze.

Okazało się, że osoby mieszkające na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, zwłaszcza pyłem zawieszonym, miały mniejszą masę kostną. Nie stwierdzono natomiast związku pomiędzy stosowaniem paliwa z biomasy a gęstością kości.

- Nasze badanie stanowi wkład w ograniczoną i niespójną literaturę na temat zanieczyszczenia powietrza i zdrowia kości. Wdychanie pyłu zawieszonego może prowadzić do utraty masy kostnej poprzez stres oksydacyjny i zapalenie wywołane zanieczyszczeniem powietrza - mówi główny autor badania opublikowanego na łamach Jama Network Open Otavio T. Ranzani.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum