Zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2?

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 22 września 2011 19:39

Osoby żyjące na terenach o silnym zanieczyszczeniu powietrza mogą być bardziej narażone na cukrzycę typu 2, niż mieszkańcy czystszych obszarów - sugerują badania prezentowane na 47. dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD).

Zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dr Wolfgang Rathmann z Instytutu Biometrii i Epidemiologii w Dusseldorfie prowadził obserwacje wśród 1,775 tys. kobiet w wieku 54-55 lat mieszkających w silnie uprzemysłowionym regionie Niemiec - w Zagłębiu Ruhry. Okazało się, że u pań, które były bardziej narażone na wdychanie spalin samochodowych (zawierających dwutlenek azotu i pyły) ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 wzrastało o 15-42 proc., zależnie od zanieczyszczenia.

Z kolei w ciągle trwającym badaniu o nazwie Heine Nixdorf Recall Study prowadzonym w grupie 4,814 tys. mieszkańców Zagłębia Ruhry również odnotowano zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 u osób, które żyją nie dalej niż 100 m od ruchliwej drogi, w porównaniu z mieszkającymi w odległości ponad 200 metrów. Nie stwierdzono w nim jednak zależności między stężeniem pyłów (inaczej cząstek stałych) o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10), których istotnym źródłem jest transport samochodowy.

- Dowody, które mamy są sugestywne, ale nie wystarczają, by wnioskować, że istnieje przyczynowo-skutkowa zależność między zanieczyszczeniem powietrza spalinami samochodowymi a występowaniem cukrzycy typu 2 - podkreślił dr Rathmann. Jego zdaniem, za mało jest jeszcze tzw. prospektywnych badań (tj. obserwacji, czy dany czynnik ewentualnie zadziała na ludzi w przyszłości), a poza tym istnieje ryzyko zakłócenia prawdziwego związku przez dodatkowe czynniki, takie jak społeczno-ekonomiczne warunki życia.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze