MSX/Rynek Zdrowia | 20-04-2020 21:46

Zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem azotu wpływa na większą śmiertelność z powodu COVID-19?

Zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu (NO2) może być jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do śmierci spowodowanej przez COVID-19 - poinformował w poniedziałek, 20 kwietna serwis worldometers.info.

Czy to jedna z przyczyn większej śmiertelności? Fot. Archiwum

Badanie opublikowane 11 kwietnia 2020 r. dotyczyło oceny poziomów dwutlenku azotu (NO 2) jako czynnika przyczyniającego się do śmierci osób zakażonych koronawirusem w celu wyjaśnienia przestrzennej zmienności przypadków śmiertelnych w 66 regionach administracyjnych w czterech krajach europejskich.

- Wyniki pokazują, że spośród 4443 przypadków śmiertelnych 3487 (78 proc.) miało miejsce w pięciu regionach położonych w północnych Włoszech i środkowej Hiszpanii. Ponadto te same pięć regionów wykazuje najwyższe stężenia NO2 w połączeniu z przepływem powietrza w dół, co uniemożliwia skuteczne rozproszenie powietrza. Wyniki te wskazują, że długotrwałe narażenie na to zanieczyszczenie może być jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do śmierci spowodowanej wirusem COVID-19 w tych regionach i być może na całym świecie - czytamy na stronie worldometers.info

Badania wykazują, że spośród tej liczby, aż 83 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych (3701 przypadków) miało miejsce w regionach, w których maksymalne stężenie NO2 było powyżej 100 μmol / m2; 15,5 proc. (691 przypadków) wystąpiło w regionach, w których maksymalne stężenie NO2 wynosiło od 50 do 100 μmol / m2; a 1,5 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych (51 przypadków) miało miejsce w regionach, w których maksymalne stężenie NO2 wynosiło poniżej 50 μmol / m2.

Jednocześnie eksperci zwracają uwagę, że istnieją też inne czynniki, takie jak większa gęstość zaludnienia lub wyższy wskaźnik podróży międzynarodowych, które są również typowymi cechami obszarów miejskich, oprócz wyższego poziomu zanieczyszczenia.