Załogi samolotów bardziej narażone na nowotwory złośliwe?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2018 12:25

Piloci, stewardzi i stewardesy cywilnych linii lotniczych w USA - mimo rzadkich przypadków otyłości, nadwagi czy nałogowego palenia papierosów - są i tak bardziej niż inni ludzie narażeni na rozwój co najmniej kilku nowotworów złośliwych.

Załogi samolotów bardziej narażone na nowotwory złośliwe?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tak wynika z największych i najdokładniejszych do tej pory badań. Naukowcy z Harvardu rozpoczęli swój projekt ponad dekadę temu. Najnowsze, opublikowane właśnie dane pochodzą z przeprowadzonych w latach 2014-15 analiz, w których udział wzięło 5366 członków i członkiń cywilnych załóg lotniczych w USA.

Na liście ich chorób zawodowych opublikowanej na łamach najnowszego wydania ''Environmental Health'' znajdują się m.in.: rak piersi, rak trzonu macicy, guzy przewodu pokarmowego, w tym żołądka i jelita, rak tarczycy, szyjki macicy oraz czerniak.

Autorzy raportu eksperci z Harvard T.H. Chan School of Public Health twierdzą również, że załogi samolotów w porównaniu z resztą populacji mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry (przede wszystkim raka podstawnokomórkowego).

Jak czytamy w Gazecie Wyborczej, załogi samolotów są regularnie narażone na kontakt ze znanymi, jak i z niezidentyfikowanymi dotychczas, karcynogenami. Są to np. kosmiczne promieniowanie jonizujące, zaburzony cykl snu i rytmu dobowego oraz możliwe zanieczyszczenia chemiczne na pokładzie samolotu.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze