Zakażeni koronawirusem częściej jadali w restauracjach?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 11 września 2020 09:00

Jak wynika z najnowszych badań amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób osoby pełnoletnie, u których potwierdzono obecność koronawirusa, dwukrotnie częściej informują, że w ostatnim czasie stołowały się w restauracjach niż ci, u których test na obecność wirusa dał wynik negatywny.

Zakażeni koronawirusem częściej jadali w restauracjach?
Fot. PTWP

Jak podaje Rzeczpospolita, opublikowane w czwartek (10 września) wyniki badania opierają się o dane zebrane od 314 osób, które w lipcu zostały poddane testowi na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w związku z pojawieniem się u nich symptomów COVID-19 - 154 uczestników badania uzyskało pozytywny wynik testu, a 160 - negatywny. Badania wykonano w 11 różnych placówkach ochrony zdrowia w różnych stanach USA.

Badanych pytano m.in. o to, czy stołowali się w restauracjach, chodzili do barów lub na siłownię. Okazało się, że 42 proc. pacjentów, u których test wykazał zakażenie, miało bliski kontakt z przynajmniej jedną osobą, która zachorowała na COVID-19 (wśród pacjentów, u których test nie wykazał zakażenia, odsetek ten wynosił 14 proc.).

Badanie wykazało także, że ci, u których wykryto zakażenie, dwukrotnie częściej stołowali się w ostatnich dwóch tygodniach w restauracji niż ci, u których test dał wynik negatywny.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum