Zajęcia z jogi i uważności pomagają zestresowanym uczniom

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2018 10:45

Naukowcy z Tulane University przekonują że udział uczniów w zajęciach jogi ogranicza odczuwanie lęku, poprawia samopoczucie i zdrowie emocjonalne.

Badacze przypominają, że nawet najmłodsze dzieci doświadczają stresu i niepokoju Fot. Archiwum

Przebadali oni uczniów jednej ze szkół sprawdzając, jaki wpływ miały na nich prowadzone w ciągu roku szkolnego zajęcia w zakresie jogi i zajęcia z uważności (mindfulness). Okazało się, że dzięki nim dzieci mniej odczuwały lęk, poprawiało się ich samopoczucie - informuje Rzeczpospolita.

 Uważność lub mindfulness to proces koncentrowania uwagi na zewnętrznych lub wewnętrznych bodźcach, który może być wzmacniany przez praktyki medytacyjne lub ćwiczenia, np. jogę. Badania wykazują, że nadmierne rozmyślanie i niepokój mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy lęki. Praktyka mindfulness pomaga uspokoić umysł, a co za tym idzie powstrzymać gonitwę myśli.

Badanie zostało również bardzo pozytywnie ocenione przez nauczycieli pracujących w szkole, którzy podkreślali wiele korzyści płynących z praktyki jogi, m.in. poprawę umiejętności koncentracji.

Ponieważ nawet najmłodsze dzieci doświadczają stresu i niepokoju, szczególnie w okresach egzaminów czy sprawdzianów, wprowadzenie zajęć z jogi i uważności mogłoby - zdaniem badaczy - pomóc im w prawidłowym i skutecznym wykonywaniu obowiązków szkolnych.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum