Zagadka "czarnej śmierci" rozwiązana? Winne nie są szczury, lecz..

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2018 14:59

Szczury i ich pchły nie roznosiły bakterii dżumy wywołujących epidemię "czarnej śmierci". Najnowsze badania sugerują, że były za to odpowiedzialne ludzkie pchły i wszy.

Fot. Staffan Vilcans/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Na łamach "PNAS" przekonują o tym specjaliści z Norwegii i Włoch, którzy przeprowadzili symulacje rozwoju epidemii w dziewięciu miastach europejskich, w jakich doszło do wybuchu epidemii od XIV do XIX wieku. Wzięto pod uwagę te miejsca, o których było najwięcej danych na temat przebiegu epidemii.

Jeden z autorów analizy prof. Nils Stenseth z Uniwersytetu w Oslo twierdzi, że wzięto pod uwagę mikroby przenoszone przez pasożyty szczurów i ludzi oraz te rozprzestrzeniane drogą kropelkową. Najbardziej prawdopodobne jest, że to pchły i wszy pasożytujące wśród ludzi odpowiedzialne są za epidemie "czarnej śmierci".

W wypowiedzi dla "BBC News" norweski specjalista podkreślił, że "model ludzki" najbardziej pasował do wydarzeń jakie miały miejsce w siedmiu z dziewięciu miast, jakie uwzględniono w symulacjach. Jego zdaniem, niemożliwe było, żeby rozprzestrzeniała się ona w tak szybkim tempie, gdyby roznosiły ją pchły szczurze. Raczej to były to owady, które przenosiły się między ludźmi.

Epidemia "czarnej śmierci" wywołana najprawdopodobniej przez bakterię dżumy Yersinia pestis w Europie najgroźniejsza była w średniowieczu. Jedynie w latach 1347-1351 uśmierciła ona 25 mln ludzi, czyli - jak się ocenia - ponad jedną trzecia całej ówczesnej populacji naszego kontynentu.

Prof. Stenseth bada epidemie "czarnej śmierci" od wielu lat. W 2015 r. zaproponował hipotezę, że to nie szczury, lecz azjatyckie myszoskoki wielkie (Rhombomys opimus) odpowiadały za epidemie dżumy.

Specjalista twierdził wtedy, że zwierzęta te najbardziej rozmnażały się po deszczowej wiośnie, po której następowało gorące lato. Przenosiły się wtedy do Europy i roznosiły pchły na zwierzęta domowe i ludzi, a dżuma wędrowała Jedwabnym Szlakiem wraz z karawanami kupców. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum