Zaburzenia pracy mózgu po radioterapii

Autor: The Lancet Neurology, PAP/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2009 11:02

Radioterapia stosowana w leczeniu guzów mózgu może prowadzić do wystąpienia zaburzeń pamięci i uwagi po latach - dowodzą holenderscy naukowcy na łamach pisma "The Lancet Neurology".

Promieniowanie podczas radioterapii powoduje uszkodzenia tkanki, więc naukowcy z Vrije Universiteit Amsterdam podejrzewali, że nie może to zostać bez wpływu na mózg pacjentów.

Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że u 53 proc. z 65 badanych po upływie 12 lat od radioterapii wystąpiły zaburzenia funkcji poznawczych, w porównaniu z 27 proc. osób, które przeszły samą operację usunięcia guza. Wcześniejsze badania wykonane sześć lat po radioterapii nie wykazały jakichkolwiek zaburzeń poznawczych.

Wszyscy badani byli leczeni na glejaka o niskim stopniu złośliwości. W takich przypadkach radioterapia jest zazwyczaj stosowana po operacyjnym usunięciu guza. Lekarze nie są jednak zgodni co do tego, czy powinno się ją stosować od razu, czy dopiero wtedy, gdy nastąpi nawrót nowotworu. Zdaniem naukowców lekarze powinni w miarę możliwości opóźniać radioterapię i stosować ją tylko wtedy, gdy jest to konieczne, tj. dopiero w przypadku nawrotu choroby.

W towarzyszącym publikacji artykule eksperci z Mayo Cinic w Rochester zaznaczają, że w tym przypadku trudno sformułować jednoznaczne wnioski, gdyż radioterapia uległa udoskonaleniu od czasu, gdy przeszli ją badani pacjenci. Wszyscy zgadzają się jednak, że potrzebne są dalsze badania, by można było leczyć skuteczniej i minimalizować skutki uboczne radioterapii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum