Zaburzenia poznawcze utrudniają życie po chemioterapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2009 09:40

Niewielkie zaburzenia funkcji poznawczych, doświadczane przez pacjentów po chemioterapii powodują stres i obniżają jakość ich życia. Potwierdziły to badania naukowców z Uniwersytetu Missouri, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

– Choć deficyty w zakresie funkcjonowania kognitywnego nie są duże, jesteśmy już świadomi, że efekty chemioterapii są odczuwane przez pacjentów jeszcze długo po zabiegu – tłumaczy autorka badań prof. Stephanie Reid-Arndt.

W swoich badaniach naukowcy wzięli – między innymi – pod uwagę:
• jakość życia,
• objawy depresyjne,
• wsparcie ze strony otoczenia i sprawność kognitywną kobiet, które rok wcześniej poddały się chemioterapii walcząc z rakiem piersi.

Trzykrotnie przeprowadzone testy i wywiady z pacjentkami wykazały, że po chemioterapii pacjentki miały problemy z koncentracją i trudności z przypomnieniem sobie potrzebnego w danym momencie słowa.

Choć trakcie obserwacji naukowcy zauważyli stopniową poprawę w zakresie wszystkich badanych parametrów, to jednak uznali, że konieczne jest opracowanie odpowiednich metod pomocy pacjentom doświadczającym problemów natury kognitywnej. Jak zapowiadają psycholodzy, ustalenie skutecznych metod niwelowania negatywnych skutków chemioterapii będzie celem kolejnych badań.

Żeby złagodzić stres, pacjenci mogą korzystać z technik relaksacyjnych i zapisywać to, o czym mogą zapomnieć w ciągu dnia.

– Pacjent, którego czeka chemioterapia powinien przedyskutować ze swoim lekarzem możliwe efekty uboczne i wcześniej ustalić plan działania w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów – twierdzi prof. Reid-Arndt.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum