Zaburzenia mikroflory jelitowej przyczyną Alzheimera? Nowe badania

Autor: oprac. KM • Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia07 maja 2021 17:37

Naukowcy z Florydy podejrzewają, że nieprawidłowy mikrobiom jelitowy może być punktem zapalnym rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera.

Zaburzenia mikroflory jelitowej przyczyną Alzheimera? Nowe badania
Nieprawidłowości w mikrobiomie to potencjalny czynnik ryzyka chorób neurodegeneracyjnych,.Fot. Shutterstock
  • Naukowcy z Florydy donoszą, że zaburzony skład mikrobiomu jelitowego może być czynnikiem rozwoju chorób neurodegeneracyjnych
  • Za nieprawidłowości w składzie mikrobiomu mogą faktycznie odpowiadać bakterie. Są one zlokalizowane w organizmie nicieni Caenorhabditis elegans
  • Prawie wszystkie znalezione bakterie związane z pewną odkrytą nieprawidłowością są oporne na antybiotyki

Zmiany w składzie bakterii jelitowych mogą mieć wpływ na wystąpienie chorób neurodegeneracyjnych. Jednak jest ich na tyle dużo, że odkrycie, o który szczep bakterii chodzi, było szczególnie trudne. Okazało się, że może chodzić o bakterie, które zasiedlają ciała nicieni bytujących w ludzkim jelicie - poinformowała Gazeta Wyborcza.

Choroby neurodegeneracyjne a białka w organizmie

W swojej pracy opublikowanej w czasopiśmie naukowym „PLOS Pathogens”- na które powołuje się "GW", doktorantka Alyssa Walker dowodzi, że nicienie, które odnaleziono w jelitach, absorbują pewne bakterie, co z kolei, w wyniku dalszych procesów, przekłada się na agregację białek w organizmach nicieni. Również kolejne pokolenie zainfekowanych nicieni wykazywało tendencję do agregowania tych białek. Ten proces przyczynia się do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Profesor Daniel Czyż, promotor pracy doktorskiej Walker zauważył: - Wszystkie bakterie, które znaleźliśmy w związku z nieprawidłowym fałdowaniem białek, są związane z zakażeniami ludzi bakteriami opornymi na antybiotyki. Potrzeba jednak dalszych badań, zanim będziemy mogli ustalić, czy istnieje związek między opornością na antybiotyki a chorobami neurodegeneracyjnymi.

Zmiany w mikrobiomie znanym czynnikiem rozwoju chorób

Na związek pomiędzy składem flory bakteryjnej jelit a chorobami neurodegeneracyjnymi wskazywali już wcześniej Japończycy. Wyniki ich badań, przedstawione na Międzynarodowej Konferencji Amerykańskiego Towarzystwa ds. Udaru Mózgu w 2019 roku sugerowały, że próbki kału, które były pobrane od osób chorych na demencję, różniły się pod względem składu mikroflory jelitowej od próbek pobranych od osób bez demencji. Badania pokazały, że u osób z demencją zauważono obniżenie liczby bakterii z rodzaju Bacteroides - jednego z głównych składników prawidłowej mikroflory jelitowej. To sugeruje, że ich obecność może mieć wpływ na obniżenie ryzyka demencji.

Zaburzenia w składzie mikrobiomu mogą mieć również wpływ na dolegliwości i schorzenia takie jak zdiagnozowana obecność naczyniaków jamistych ośrodkowego układu nerwowego (CA). W przebiegu badań na myszach naukowcy z University of Chicago zauważyli, że rolę w patogenezie choroby odgrywały gram-ujemne bakterie i zmieniona homeostaza jelitowa. Z kolei podczas obserwacji pacjentów z CA odnotowano istnienie dużych populacji różnych gatunków bakterii, których obecność korelowano z uszkodzeniami naczyń krwionośnych przez lipopolisacharydy. Zauważono więc połączenie wpływu sygnatur mikrobiomu i biomarkerów prozapalnych na przebieg choroby oraz krwawienia do mózgu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum