Zabrze: podsumowanie kolejnego etapu programu Polskie Sztuczne Serce

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2011 10:09

W czwartek (3 marca) realizatorzy programu Polskie Sztuczne Serce podsumują kolejny etap realizacji zadań badawczych. Celem programu jest opracowanie i wdrożenie do praktyki klinicznej polskiej "rodziny protez serca", z całkowicie implantowaną, permanentną proteza serca.

Zabrze: podsumowanie kolejnego etapu programu Polskie Sztuczne Serce
Na ustanowiony na lata 2007-2011 koordynowany jest przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Przed inżynierami, lekarzami, instytutami naukowymi i klinikami postawiono wówczas innowacyjne zadania. Ich realizacja, pozwala na pokonywanie kolejnych barier naukowych i technologicznych tej dziedzinie oraz wytyczanie nowych celów.

To jedna z głównych przyczyn tego, że w kwietniu ub.r. postanowiono przedłużyć czas trwania programu do 2012 roku. Wprowadzono do niego także istotne zmiany, uwzględniając prace nad najnowszymi rozwiązaniami w leczeniu niewydolności serca za pomocą mechanicznego wspomagania serca w postaci wszczepialnych pomp wirowych.

Czwartkową konferencję, na której zostaną przedstawione wyniki dotychczasowych prac nad polskim sztucznyn sercem oraz osiągnięcia wielu zespołów badawczych z całej Polski zwieńczą warsztaty. Są one okazją nie tylko do podsumowań i rozliczenia się z konkretnych zadań postawionych w programie, ale także podstawą do wytyczenia nowych kierunków rozwoju technologicznego, nie tylko w kardiochirurgii.

Warsztatom sprawozdawczo-odbiorczym towarzyszy ekspozycja rozwiązań konstrukcyjnych, materiałowych, informatycznych i teleinformatycznych, związanych z systemami wspomagania serca.

Zaprezentowane zostaną także: różne typy protez serca - pulsacyjnych (najnowsza, pozaustrojowa pompa krwi POLVAD-EXT, proteza implantowalna POLVADIMPL), wirowych (dwie koncepcje pompy POLVAD-ROT) oraz systemy przezskórnej transmisji energii i danych, jak również urządzenia napędowe pneumatycznych protez serca (przewoźne typu POLPDU-402 i przenośne typu POLPDU-501).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum