Zabrze: nowa platforma informatyczna ma ułatwić badania naukowe

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2015 14:29

Nowa platforma informatyczna, wspierająca ponadregionalną współpracę nad badaniami innowacyjnych technologii medycznych powstała w zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) im. prof. Zbigniewa Religi.

Zabrze: nowa platforma informatyczna ma ułatwić badania naukowe
wspierająca Platforma ma wspierać ponadregionalną współpracę nad badaniami innowacyjnych technologii medycznych, Fot. Fotolia

Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł.

Jak podkreślono podczas środowej konferencji (25 czerwca) w Zabrzu, będzie ona narzędziem współpracy naukowej i realizacji wspólnych prac z partnerami z innych ośrodków. Umożliwi bowiem przesyłanie oraz współtworzenie i wykorzystywanie dokumentów, analiz, raportów, wyników i projektów przy zachowaniu najwyższych standardów.

"Dzięki tej platformie do 2020 r. zostanie rozwinięta współpraca pomiędzy co najmniej setką partnerów z kraju i zagranicy w obszarze naukowo–badawczym” - podano w informacji dla prasy.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka był realizowany od stycznia 2014 r. w konsorcjum, którego liderem była Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, a partnerem technologiczno-merytorycznym firma Wasko z Gliwic.

Jego rezultatem jest rozbudowa i modernizacja przewodowej i bezprzewodowej infrastruktury sieciowej, uruchomienie centrum obliczeniowego i przetwarzania danych oraz stworzenie specjalistycznego portalu informatycznego do wewnętrznej i zewnętrznej komunikacji oraz współpracy naukowej.

Rozbudowa i modernizacja sieci zwiększy przepustowość przesyłu danych i zminimalizuje ryzyko ewentualnych awarii. Z kolei klaster baz danych pozwoli nie tylko na ich bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie w jednym miejscu, ale również ułatwi dostęp uprawnionym użytkownikom zewnętrznym.

Platforma będzie aktywna pod adresem www.e-platforma.eu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum