Zabrze. Otwarto Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia04 października 2021 19:34

Jedna z najnowocześniejszych inwestycji badawczych w Europie już otwarta. W Zabrzu powstało Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia.

  • W Zabrzu otwarto Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia
  • W centrum ma być prowadzona działalność naukowa, badawcza i wdrożeniowa w celu poprawy profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia pacjentów
  • Inwestycja kosztowała ponad 110 mln zł i jest jedną z najnowocześniejszych inwestycji badawczych w Europie

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia w Zabrzu

4 października w uroczystości otwarcia Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia w murach Politechniki Śląskiej w Zabrzu udział wziął prezydent Andrzej Duda.

- Jest to projekt unikatowy w naszej części Europy. Chcę wyrazić wielką satysfakcję, że w Polsce powstają dysponujące tak mocnym potencjałem ośrodki badawczo-rozwojowe, które dowodzą, że naszą specjalnością są nie tylko konkurencyjne produkty "made in Poland", ale również wybiegające w przyszłość technologie "created in Poland" - podkreślał Andrzej Duda.

- Cieszę się, że będzie to miejsce, które nie tylko będzie rozwijać technologie, ale i je rozpowszechniać. Niosą one wielkie nadzieje i szanse dla pacjentów – dodał prezydent.

Do kluczowych zadań EHTIC będzie należeć prowadzenie badań naukowych, a także studiów podyplomowych oraz opracowywanie i wdrażanie nowoczesnych technologii i wyrobów medycznych, służących poprawie profilaktyki, wczesnej diagnostyce i skutecznemu leczeniu chorób.

Innowacje mają być skoncentrowane na badaniach nad sztuczną inteligencją, telemedycyną oraz informatyką kliniczną. Na Politechnice Śląskiej od 10 lat funkcjonuje jedyny w Polsce wydział Inżynierii Biomedycznej, specjalizujący się w takich technologiach jak biomateriały, biosensoryka i biomechatronika.

- Jestem dumny, że po niemal 10 latach wytężonej pracy wielu osób możemy otworzyć jedno z najnowocześniejszych centrów badawczych w Europie. Stworzone tu rozwiązania pomogą lekarzom i rehabilitantom w diagnostyce i leczeniu pacjentów. Niezmiernie cieszę się, że dzięki współpracy udało nam się powołać do życia tak innowacyjny ośrodek - nie krył zadowolenia profesor Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

- Wspólnie mamy szansę przyczynić się do rozwoju nowoczesnych technologii medycznych, podnieść jakość leczenia oraz umocnić pozycję Śląska jako lidera w zakresie współpracy pomiędzy nauką, biznesem i samorządem - dodał rektor.

Jednym z partnerów projektu jest inna ze śląskich uczelni - Śląski Uniwersytet Medyczny.

- Jestem szczęśliwy podwójnie. Jako zabrzanin mogłem podziwiać transformację tego terenu. Cieszę się, że powstaje tu coś, co cały czas się rozwija i służy Politechnice Śląskiej, miastu, ale także Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu - mówił rektor SUM prof. Tomasz Szczepański.

- Mój drugi powód do radości to postęp w naukach bioinżynieryjnych, który jest jednym z warunków postępu w medycynie. Współpraca między lekarzami a inżynierami jest dużą wartością. Trwa już od wielu lat i przyniosła bardzo dobre, pozytywne efekty dla pacjentów - mówił rektor SUM prof. Tomasz Szczepański.

Transformację jaką przeszło miasto w ostatnich latach podkreślała również pani prezydent Zabrza Małgorzata Mańka Szulik, tłumacząc, że kiedyś było ono kojarzone z przemysłem ciężkim, a teraz będzie ośrodkiem nauki.

- To kolejna karta w historii naszego miasta. Jestem ogromnie wdzięczna naszym naukowcom. Ten obiekt ma służyć nie tylko Zabrzu i naszej społeczności śląskiej, ale także międzynarodowej społeczności naukowej. Cieszę się, że młodzi ludzie będą mogli rozwijać tu swoje skrzydła - powiedziała.

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia kosztowało 110 mln zł

W ramach projektu wybudowano budynek laboratoryjny za kwotę 44 mln zł, wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą za 66 mln zł.

Całość budżetu projektu, to koszt rzędu ponad 110 mln zł - w tym 72 mln zł ze środków unijnych, 18 mln zł zainwestowanych przez Philips, 11 mln zł przez miasto Zabrze i 9 mln zł przez Politechnikę Śląską.

- W całej historii istnienia Philips skupienie na innowacjach i realizacja projektów we współpracy ze strategicznymi partnerami zawsze dawały początek niesamowitym innowacjom, które zmieniały ludzkie życie i otaczający nas świat. Innowacje i partnerstwo to także 2 kluczowe słowa charakteryzujące naszą współpracę z Politechniką Śląską, z którą od lat ramię w ramię pracujemy nad rozwojem innowacji w obszarze medycyny w Polsce - podkreślał Michał Grzybowski prezes Philips Polska.

- Philips to 100 lat historii w naszym kraju. Cieszę się że tak znamienita uroczystość jaką jest otwarcie Europejskiego Centrum Innowacji dla Zdrowia w Zabrzu stanowi okazją do rozpoczęcia celebracji stulecia istnienia Philips Polsce - dodał Grzybowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum